رضا پهلوی: بحران کنونی معلول انتخاب در سال ۵۷ است
شاهزاده رضا پهلوی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ شدیداً به وضعیت ایران در چهار دهه گذشته انتقاد کرد و "روان‌پارگی ناشی از اختلال هویتی" را یکی از موانع مهم در راه وحدت ملی دانست.

در بیانیه‌ای که در روز ۷ فوریه ( ۱۸بهمن) از سوی رضا پهلوی، پسر ارشد آخرین شاه ایران پیرامون چهل سالگی انقلاب ۵۷ منتشر شده، از انزوای سیاسی و اقتصادی ایران شدیداً انتقاد و از استقرار "حکومت اسلامی و ولایت فقیه" به عنوان "براندازی ایران" یاد شده است.

رضا پهلوی با نام بردن از شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر پیش از انقلاب، به ارزیابی او اشاره کرده و می‌نویسد: «به جا گفته بود آن رادمرد ایرانی زنده‌نام دکتر شاپور بختیار که "اینها برای از بین بردن ایران آمده‌اند و نه چیز دیگری".»

این بیانیه خطاب به مردم، نخبگان سیاسی و فرهیختگان ایران نوشته شده است. رضا پهلوی "انحطاط اندیشه و سیاست" در ایران امروز را نتیجه انتخاب ۵۷ خوانده و تاکید کرده است که اکثریت مردم ایران در سال ۹۷ "کمترین نقشی" در آن انتخاب نداشته‌اند.

در این بیانیه بحران کنونی ایران نه تنها به عنوان یک "تهدید"، بلکه به عنوان یک "فرصت" نیز ارزیابی شده و انتخاب جدیدی که مسئولیت آن بر عهده "نسل نو" است را برای تصحیح تاریخ مهم دانسته است. در این بیانیه در این باره آمده است: «انتخاب ما در این آوردگاه تاریخی برکناری نظام دینی برای بازسازی تمدن ایرانی در قلب جغرافیای دنیای فردا است.»

در این بیانیه شاهزاده رضا پهلوی بارها بر مشکل هویتی در ایران تاکید کرده و "هویت جعلی" را مانعی بر سر راه انسجام ملی در حال حاضر دانسته است. او شکل‌گیری هویت جدید را تنها در "فضای نقد آزاد و فرهنگی پویا" میسر می‌داند.

رضا پهلوی برای تغییر شرایط موجود خواستار "نافرمانی مدنی" ایرانیان شده و آن را گام اول برای "بازسازی مدنیت ایرانی بر ویرانه‌های تحجر" خوانده است.

بنا به ارزیابی رضا پهلوی جدال سیاسی در دهه‌‌های گذشته همواره میان مکتب‌های "مارکسیستی، مذهبی و جهان‌سو" و یا ترکیبی از این سه بوده است. از آنجایی که این مکاتب رویکردی ملی به نیازها و مشکلات ایرانیان نداشته‌اند، وضعیت نابسامان در کشور تشدید شده است. در بیانیه آمده است: « تنها با یک نیروی ملی است که خواهیم توانست ایران را از قلب خاورمیانه اسلامی، مخروبه و عمدتا قبیله‌ای، از مخاطرات پیش رو مصون داریم و پایدار سازیم.» بنا به ارزیابی رضا پهلوی "حکومت ایرانی، آنتی‌تز یا برابرنهاد حکومت اسلامی است."

رضا پهلوی به‌طور غیرمستقیم به بیگانه‌ستیزی حکومت جمهوری اسلامی اشاره و تاکید کرده است: « تبهکاران ایران‌ستیز پیش از آن که پرچم دیگران را لگدمال کنند و بسوزانند، پرچم ما را، پرچم ایران را، درفش شیروخورشید‌نشان ما را لگدمال کردند و سوزاندند.»

بیانیه "عالی‌ترین برآمد مدنی" را ایجاد دولت ملی در ایران دانسته و از این رو انتقال مدیریت جامعه به دولت ملی را از هر زمان دیگر ضروری‌تر خوانده است.

رضا پهلوی در پایان با بر شمردن خصایل ایرانیان وظیفه مهم کنونی را چنین بیان کرده است: « ساختن راه بازگشت ایران و ایرانی به جایگاه طبیعی‌شان در جامعه جهانی، در کنار فروپاشی هدایت‌شده نظام در فرایند مبارزات مدنی، از مسئولیت‌های خطیر سیاستمداران ملی‌اندیش و کنشگران نسل نو در بزنگاه تاریخی کنونی است.»

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.