انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران خواهان آزادی کیوان صمیمی و مرضیه امیری شد
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی کیوان صمیمی و مرضیه امیری، دو روزنامه‌نگار بازداشتی در حاشیه مراسم روز جهانی کارگر در تهران شده است.

در این بیانیه آمده است که تجمع روز ١١ اردیبهشت در مقابل مجلس ایران "کاملا منظم و مسالمت‌آمیز" بوده، اما با واکنش خشن ماموران امنیتی روبرو شده و شماری نیز بازداشت شده‌اند که کیوان صمیمی، سردبیر ماهنامه ایران فردا و مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه‌ شرق، از این جمله‌اند.

انجمن روزنامه‌نگاران آزاد خواهان "آزادی بی‌قید و شرط تمامی بازداشت‌شدگان به‌ویژه همکاران روزنامه‌نگار" شده است.

در روز ١١ اردیبهشت و همزمان با روز جهانی کارگر دست کم ٣٠ نفر در تهران بازداشت شدند.

شماری از این افراد در مقابل مجلس بازداشت شدند و گفته می‌شود که تعدادی از آنها هم در حالی که برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان به مقر پلیس رفتند، خود بازداشت شدند که مرضیه امیری، یکی از این افراد است.

تعدادی از بازداشت‌شدگان روز کارگر، از جمله رضا شهابی، از رهبران سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی، در روزهای گذشته آزاد شده‌اند، اما شماری از آنان هنوز در بازداشت هستند.

کیوان صمیمی، سردبیر ایران فردا، پیشتر مدیرمسئول مجله "نامه" بود.

او در مقطع اعتراضات سال ٨٨ هم بازداشت شد و شش سال را در زندان گذراند.

آقای صمیمی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ هم زندانی سیاسی بود.

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق، عمدتا در حوزه اقتصادی تمرکز داشته و چند گزارش او درباره پرونده‌های فساد، واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

محمدععلی پورمختار، از نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران، در پاسخ به ایرنا درباره پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، گفته مرضیه امیری را نمی‌شناسد، اما اضافه کرده است: "برخی در تجمعات نیستند، اما محرکند، مسائل را رسانه‌ای می‌کنند و در اختیار ضدانقلاب و دشمن قرار می‌دهند. این‌ها ایجاد تشویش می‌کند."

"خبرنگار حق ندارد هر چیزی را منتقل کند."

روزنامه‌نگاران ایرانی پیوسته با برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو هستند و سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید وضعیت آزادی مطبوعات در ایران در سال گذشته بدتر شده است.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.