درخواست عفو بین‌الملل از عربستان: زندانی سیاسی نوجوان را اعدام نکنید
سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از حکومت عربستان خواست تا از اعدام یک زندانی سیاسی که در سن ۱۳ سالگی دستگیر شده بود، خودداری کند.

در این بیانیه آمده است که "مرتجى قريريص" در سپتامبر سال ۲۰۱۴ دستگیر شده و هم‌اکنون ۱۸ سال دارد. عفو بین‌الملل می‌گوید که دادستان عمومی عربستان خواستار حکم اعدام برای این زندانی شده است.

به گفته این سازمان، مرتجى قريريص در ابتدای دوران بازداشتش در زندان مخصوص نوجوانان در شهر الدمام محبوس بود و در آن مدت، دستکم یک ماه را در سلول انفرادی گذراند.

عفو بین‌الملل می‌افزاید که مرتجى قريريص در زندان و در جریان بازجویی، شکنجه شده است و بازجوها به او وعده داده‌اند که اگر اعتراف کند، آزاد خواهد شد.

سپس او در زمانی که به سن ۱۶ سالگی رسیده به زندان بزرگسالان منتقل شده است.

هفته گذشته، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان اعلام کرد به ویدئویی دست یافته که در آن، مرتجى قريريص در حال برگزاری تظاهراتی که به خاطرش زندانی شده دیده می‌شود.

در این ویدئو گروهی کودک دوچرخه‌سوار دیده می‌شوند که ظاهرا شعارهایی سر می‌دهند.

این ویدئو متعلق به سال ۲۰۱۱ و اعتراض‌هایی است که شیعیان "استان شرقی" عربستان سعودی، همزمان با اعتراض‌های بهار عربی ترتیب دادند. این اعتراض‌ها با سرکوب شدید نیروهای امنیتی روبه‌رو شد.

براساس اسن گزارشها مرتجى قريريص در زمان این اعتراض‌ها، ۱۰ سال سن داشته است.

شیعیان عربستان در استان شرقی هرازگاهی تظاهرات برپا می‌کنند و عموما به دلیل شرایط امنیتی و خاص این منطقه، تصاویر و خبرهای این اعتراض‌ها به سختی به خارج از کشور درز می‌کند
شیعیان عربستان در استان شرقی هرازگاهی تظاهرات برپا می‌کنند و عموما به دلیل شرایط امنیتی و خاص این منطقه، تصاویر و خبرهای این اعتراض‌ها به سختی به خارج از کشور درز می‌کند

در جریان اعتراض‌های آن سال، علی قريريص، برادر مرتجى کشته شده است و او متهم است که علاوه بر شرکت در اعتراض‌‌های ضدحکومتی در تشییع جنازه برادرش نیز شرکت کرده است.

"عضویت در گروه تروریستی"، پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی نیروهای پلیس و شلیک به سوی نیروهای امنیتی، از جمله دیگر اتهامات مرتجى قريريص هستند.

آنچه که سرکوب و نقض حقوق شیعیان در استان شرقی عربستان خوانده می‌شود، از سال ۲۰۱۱ تاکنون اعتراضهای سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل را به دنبال داشته است.

این نخستین بار نیست که عربستان متهم است، معترضین کودک و نوجوان را دستگیر و بعد از ۱۸ سالگی‌شان اعدام کرده است. در ماه آوریل سال جاری میلادی، وقتی که ۳۷ تن به شکل دسته جمعی در یک روز اعدام شدند، عفو بین‌الملل اعلام کرد که دستکم سه نفر از اعدام شدگان، در سن‌های ۱۶ تا ۱۷ سالگی دستگیر شده بودند.

به گفته عفو بین‌الملل هر سه این نوجوانان شیعیانی بودند که به دلیل شرکت در اعتراض‌های ضدحکومتی دستگیر شده بودند.

این سازمان می‌گوید که در پنج سال اخیر بیش از یکصدتن از شیعیان عربستانی به دلایل سیاسی اعدام شده‌اند. این سازمان این اعدام‌ها را محکوم کرده و می‌گوید محاکماتی بسیار غیرمنصفانه به این احکام اعدام انجامید و برخی از اعدام شدگان جز بیان مسالمت‌آمیز نظرشان در نقد حکومت، اقدام دیگری انجام نداده بودند.

عربستان، در کنار ایران و چین از جمله کشورهایی است که به شکل قابل توجهی مجازات اعدام را اجرا می‌کند. هر سه کشور متهم هستند که برخی از اعدام‌ها به دلایل سیاسی انجام می‌شوند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.