عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات فوری و مستقل درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شد

سازمان عفو بین‌الملل با «شوک‌آور» خواندن خبر قتل زندانی عقیدتی ۲۱ ساله، علیرضا شیرمحمدعلی، در زندان فشافویه تهران خواستار انجام تحقیقات در این باره شد.

در بیانیه عفو بین‌الملل که روز چهارشنبه منتشر شد از مقام‌های جمهوری خواسته شده است که تحقیقاتی «فوری، اثربخش، بی‌طرفانه، مستقل و شفاف» درباره این قتل صورت بگیرد.

از سوی دیگر خبرگزاری ایسنا به نقل از روابط عمومی دادستانی تهران گزارش کرده است که کیفرخواست دو متهم در این پرونده صادر شده و یکی از آنها به «قتل عمد» و نفر دوم به «معاونت در قتل عمد» متهم شده و پرونده به دادگاه کیفری یک ارسال شده است.

علیرضا شیرمحمدعلی در اعتراض‌های مرداد پارسال بازداشت و به اتهام‌هایی همچون «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی اسفند گذشته در اعتراض به «عدم امنیت جانی» و «شرایط غیر انسانی» در زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زد و سرانجام روز دوشنبه با ضربات چاقوی «دو تن از زندانیان بزهکار» کشته شد.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی، گفته است در همان بند موکلش دو قاتل نیز در سلولی انفرادی نگهداری می‌شدند «که همیشه در آن بسته بود» اما مشخص نیست که چطور «آن شب، آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و ایشان را به قتل رساندند».

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.