عفو بین‌الملل: ایران سه خبرنگار زندانی را فورا آزاد کند
عفو بین‌الملل خواستار آزادی "بدون قید و شرط" ساناز الهیاری، امیرحسین محمد‌ی‌فر و امیر امیرقلی، خبرنگاران زندانی شد. این سازمان از اعتصاب غذای الهیاری و محمد‌ی‌فر و از نیاز مبرم آن‌ها به "مراقبت‌های پزشکی" خبر داد.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل از اعتصاب غذای ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی‌فر، از اعضای هیأت تحریریه نشریه "گام" در زندان خبر داد و خواستار آزادی هر چه سریع‌تر آن‌ها به همراه امیر امیرقلی، دیگر خبرنگار زندانی شد.

عفو بین‌الملل می‌گوید، الهیاری و محمدی‌فر، دو خبرنگار زندانی "از ۱۳ تیر در اعتراض به ادامه‌ی بازداشت‌شان به اعتصاب غذا دست زده‌اند."

در گزارش این سازمان به نیاز مبرم این دو به "مراقبت‌های پزشکی" اشاره و تأکید می‌شود: «این مراقبت‌ها باید مطابق با موازین اخلاق پزشکی، از جمله اصول رازداری، استقلال رأی و عمل و رضایت آگاهانه باشد.»

عفو بین‌الملل می‌نویسد، پزشکان زندان ۱۰ روز بعد از اعتصاب آنان در ۲۳ تیر هشدار داده‌اند، ساناز الهیاری "در معرض خطر ایست تنفسی قرار دارد که می‌تواند به ضایعات مغزی و حتی مرگ منجر شود." او "دست کم دو ماه است که دچار کاهش وزن و لرزش شدید دست و پا شده" و با توجه به "معده‌درد مزمن به درمان فوری نیاز دارد."

بر اساس گزارش این سازمان، الهیاری در ۱۷ تیر در پی وخامت اوضاع جسمانی‌اش به بهداری زندان منتقل شد اما پزشکان نتوانستند به دلیل مقاومت او، سرم تزریق کنند. خانم الهیاری در ۲۴ تیر نیز بر پایه این گزارش "برای دقایقی از هوش رفته است."

همچنین درخواست‌های پیوسته خانواده الهیاری از مقام‌های دادستانی و مسئولان زندان برای انتقال او به درمانگاهی در بیرون از زندان "تا کنون بی‌جواب مانده است."

انتقاد از نقض "استانداردهای حداقلی"

عفو بین‌الملل می‌نویسد، امیرحسین محمدی‌فر در ۲۳ تیرماه در زندان مورد ضرب و شتم مجرمانی با سوابق خشونت‌بار قرار گرفته است. این سازمان به همین دلیل از نگهداری زندانیان سیاسی و عقیدتی در کنار زندانیان خطرساز انتقاد می‌کند و می‌نویسد، چنین اقدامی "سلامت و امنیت" این‌گونه زندانیان را به مخاطره می‌اندازد.

این سازمان با اشاره به "استانداردهای حداقلی" سازمان ملل در مورد نحوه رفتار با زندانیان به ضرورت دسته‌بندی و تفکیک زندانیان بر اساس نوع جرم اشاره می‌کند و مقام‌های ایرانی را مسئول "رفتار بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز با امیرحسین محمدی‌فر" می‌داند.

ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی‌فر و امیر امیرقلی از اوایل زمستان سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند.

عفو بین‌الملل دلیل بازداشت آن‌ها را "صرفا خبررسانی درباره‌ تجمعات کارگران در کارخانه‌ی نیشکر هفت‌تپه در استان خوزستان" در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدشان دانسته و خواستار ارسال نامه به مقا‌م‌های ایرانی برای آزادی هر چه سریع‌تر آن‌ها شده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.