بیانیه فیفا: زنان باید اجازه یابند به استادیوم‌ها بروند؛ برای همه مسابقات
هیات اعزامی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، پس از بازگشت از تهران و بازدید از ورزشگاه آزادی، طی بیانیه‌ای اعلام کرده این استادیوم آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان برای مسابقه پیش‌رو تیم‌های ملی ایران و کامبوج را دارد و زنان ایرانی باید اجازه یابند وارد استادیوم‌های فوتبال در این کشور شوند.

در بیانیه هیات اعزامی فیفا که روز شنبه، ۲۱ سپتامبر - ۳۰ شهریور، بروی وبسایت آن قرار گرفته آمده: "در جریان سفر ۱۹ سپتامبر که طی آن با کارشناسان فدراسیون فوتبال آسیا هم همراه شدیم با نمایندگان دولت ایران و فدراسیون این کشور گفتگوهای سازنده‌ای داشتیم و تاکید کردیم که نیاز است که زنان ایران اجازه یابند آزادانه به استادیوم‌های فوتبال بروند و تعداد تماشاگران زن هم باید بر اساس میزان تقاضای آنها و فروش بلیت مشخص شود."

تیم ملی فوتبال مردان ایران قرار است تا ۲۰ روز دیگر، ۱۰ اکتبر، در ورزشگاه آزادی دومین دیدار خود در سری مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ قطر را در ورزشگاه آزادی تهران برگزار کند و آن طور که گزارش شده فیفا ایران را ملزم کرده که باید به زنان اجازه داده شود برای تماشای این سری مسابقات به ورزشگاه‌ بروند.

حساب رسمی فیفا در توییتر هم روز شنبه نوشت: "زنان ایران باید اجازه یابند به استادیوم‌های فوتبال بروند."

تصمیم فیفا در مورد اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌های سراسر ایران و تماشای مسابقات باشگاهی این کشور هنوز کاملا مشخص نیست اما در بیانیه هیات اعزامی به تهران آمده: "ما درباره نیاز حضور زنان در مسابقات داخلی ایران هم گفتگو کردیم و بنا شد بر اساس ارزیابی مسابقه روز ۱۰ اکتبر (ایران-کامبوج) با همکاری فدراسیون فوتبال ایران در این باره رایزنی و مقدمات حضور زنان در تمامی مسابقات لیگ این کشور هم فراهم شود."

"موضع فیفا مشخص و مستحکم است: زنان باید اجازه یابند برای تماشای مسابقات فوتبال به استادیوم‌ها بروند. برای تماشای همه مسابقات".

فدراسیون فوتبال ایران عضو فیفا است و موظف به رعایت قوانین این نهاد بین‌المللی فوتبال است که تعداد اعضای آن از تعداد اعضای سازمان ملل متحد هم بیشتر است.

پیش‌تر غلامحسین زمان‌آبادی، یکی از مقامات ارشد فدراسیون فوتبال ایران، در واکنش به گزارش‌های مربوط به حضور زنان در استادیوم آزادی برای مسابقه تیم‌های ایران و کامبوج گفته بود که "به طور حتم حضور زنان در دیدار ایران و کامبوج به صورت گزینشی نخواهد بود و می‌توانند به صورت اینترنتی بلیت این دیدار را خریداری کنند."

ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال در ایران تاکنون ممنوع بوده است و در سال‌های اخیر تلاش‌های برخی فعالان حقوق زنان برای رفع این ممنوعیت نیز با دستگیری و محاکمه روبه‌رو شده است.

دو هفته پیش گذشته سحر خدایاری که به "دختر آبی" معروف شد، پس از حضور در دادگاه به اتهام تلاش برای حضور در مسابقات لیگ برتر ایران در نزدیکی دادسرا خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.

فیفا در اواخر خرداد امسال به ایران اولتیماتوم داد که در صورت عدم ورود زنان به ورزشگاهها، این کشور را با محرومیت روبرو خواهد کرد.

رئیس فیفا در نامه خود به رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت که "سپاس‌گزار خواهم بود اگر در زمان مناسب، تا قبل از ۱۵ ژوئیه ٢٠١٩ اطلاع بدهند چه اقدامات مشخصی از طرف فدراسیون فوتبال و دولت ایران انجام می‌شود تا زنان ایرانی و خارجی خواهان تماشای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر بتوانند بلیت بخرند و به ورزشگاه بروند."

بیانیه فیفا روز شنبه در حالی منتشر شد که بزرگترین مسابقه فوتبال ایران میان تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال، فردا یکشنبه (۳۱ شهریور) در ورزشگاه آزادی پایتخت برگزار خواهد شد و مطابق سال‌های گذشته درهای آزادی بروی زنان بسته خواهد ماند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.