اتحاد خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی علیه گروگان‌گیری جمهوری اسلامی
امسال در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، علاوه بر نشست‌های سیاستمداران اتفاق تازه‌ای هم می‌افتد: "اتحاد خانواده‌ها علیه گروگان‌گیری حکومتی" اعلام وجود می‌کند، اتحادی که هدفش از جمله دفاع از زندانیان دو تابعیتی در ایران است.

خانواده‌های نازنین زاغری-راتکلیف و دیگر خارجیان یا ایرانیان دوتابعیتی که بستگانشان در زند‌ان‌های جمهوری اسلامی در بند هستند گروهی برای دفاع از عزیزان زندانی خود ایجاد کر‌د‌ه‌اند.

در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر شده آمده است که روز سه‌شنبه، دوم مهر (۲۴ سپتامبر) این اتحاد کار خود را آغاز خواهد کرد. برای این منظور، شماری از فعالان این اتحاد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برنامه خود را اعلام خواهند کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ خواهند گفت.

مهم‌ترین اهداف این اتحاد بر اساس آنچه که در بیانیه آمده است، تلاش برای توجه بیشتر جامعه جهانی به پدیده گروگان‌گیری حکومتی، پاسخگو کردن افرادی که دست به چنین اقدامی می‌زنند، فشار بر دولت‌ها برای فعالیت علیه گروگان‌گیری حکومتی، فشار بر مسئولان سازمان ملل برای جلوگیری از این گونه اقدام‌ها و روشنگری در باره وضعیت گروگان‌ها خواهد بود.

مراسم معرفی اتحاد خانواده‌ها در صفحه فیسبوکی Free Nazanin به صورت زنده پخش خواهد شد.

اتحادی چندملیتی

اتحاد نام‌برده تنها منحصر به "گروگان‌گیری حکومتی" در ایران نخواهد بود بلکه هر کسی که با چنین مشکلی در هر گوشه دنیا مواجه بوده یا هنوز مواجه است، می‌تواند در آن عضو شود و فعالیت کند.

گروگان‌های سابق حکومتی و وابستگان آنها هم برای همکاری دعوت شده‌اند.

در بیانیه اتحاد از ریچارد راتلکیف (همسر نازنین زاغری)، نیزار زکا، آنا دایموند آبا آتاش، سعید عابدینی، علی رضائیان (برادر جیسون رضائیان)، مریم ملک‌پور (خواهر سعید ملک‌پور)، بابک نمازی (برادر سیامک نمازی و فرزند باقر نمازی)، ویدا مهران‌نیا (همسر احمد رضا جلالی) و هوآ کو (همسر شیو وانگ) نام برده شده است.

سال گذشته هم‌زمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل خانواده نازنین زاغری در نیویورک به تلاش‌های خود برای آزادی او از زندان جمهوری اسلامی ادامه داد. در این راستا میزگردی تشکیل شد و همسر خانم زاغری در باره وضعیت او اطلاع‌رسانی کرد.

وضعیت نامعلوم نازنین زاغری

نازنین زاغری در آوریل ۲۰۱۶ همراه دخترش به ایران سفر کرده بود تا با خانواده‌اش دیدار کند، اما در فرودگاه "امام خمینی" تهران بازداشت و سپس به اتهام "همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی غربی" به پنج سال زندان محکوم شد.

نازنین زاغری همکار موسسه تامسون رویترز است. او، خانواده‌اش، دولت بریتانیا و بنیاد تامسون رویترز که مؤسسه‌ای خیریه و مستقل از تامسون رویترز و خبرگزاری رویترز است، اتهامات مطرح شده را بی‌اساس خوانده و رد کرده‌اند

"کمپین نازنین را آزاد کنید" در تیرماه خبر داد که خانم زاغری روز۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) از زندان اوین تهران به بیمارستان "امام خمینی" منتقل شده و تحت درمان قرار گرفته است.

پدر زاغری که برای ملاقات دخترش به بیمارستان بود موفق به دیدار او نشد. ماموران به او گفته بودند که بیمار در بخش روانی بیمارستان، زیر نظر سپاه پاسداران نگهداری می‌شود.

گفته می‌شود که نازنین زاغری با بستگان و وکیلش اجازه تماس ندارد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.