کارزار جهانی در دفاع از سه عضو کانون نویسندگان ایران
صدها نفر از نویسندگان ایران با امضای طوماری اعتراض خود را به احکام دادگاه انقلاب تهران علیه سه نویسنده و شاعر عضو کانون نویسندگان ایران (بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان (مهابادی) اعلام کرده‌اند. مبتکران و امضاکنندگان این طومار خواستار لغو احکام صادره علیه این سه نویسنده و شاعر شده اند و نگرانی خود را از تشدید برخوردهای امنیتی با نویسندگان کشور ابراز نموده اند.

شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هر یک از آقایان بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان (مهابادی) را به تحمل شش سال زندان محکوم کرده است. امضاکنندگان این طومار از جمله گفته اند : گرچه صدور و اجرای این قبیل احکام علیه نویسندگان و هنرمندان کم سابقه نیست، اما دلایل صدور آنها نشانی دیگر از افزایش تهدید و فشار بر اهل قلم در ایران است. آنان نوشته اند : " اگر انتشار نشریه و تالیف کتاب و رفتن بر سر مزار نویسندگان و هنرمندان جرم امنیتی تلقی شود، چنان‌که در باره‌ی این سه نویسنده شده است، آن‌گاه به صلاحدید نهادهای امنیتی و قضایی در هر نویسنده‌ی مستقل یک مجرم "کشف" خواهد شد. امنیتی کردن عرصه‌ی ادبیات و هنر نابود کردن امنیت فعالان این عرصه و بر باد دادن اندک توش و توان باقی‌مانده‌‌ی آن است و این اگر برای صاحبان قدرت مهم نیست برای ما نویسندگان و مخاطبان ادبیات آزاد مهم است؛ مهم است که بالای سر خود شمشیرِ داموکلسِ حکم زندان و توقیف و تبعید نداشته باشیم؛ مهم است که آفرینندگان ادبیات و هنر انسان‌هایی برخوردار از آزادی بیان باشند؛ زیرا خلاقیت بر پهنه‌ی آزادی شکوفا می‌شود."

از جمله نویسندگان و هنرمندانی که تاکنون این طومار را امضا کرده اند عبارتند از : بابک احمدی، پرویز بابایی، محمدرضا باطنی، رخشان بنی اعتماد، بهرام بیضایی، خسرو پارسا، جعفر پناهی، احمد پوری، امیرحسن چهلتن، نسیم خاکسار، اسماعیل خویی، خشایار دیهیمی، محمد رسول ­اف، قاسم روبین، فریبرز رئیس دانا، ناصر زرافشان، فرشته ساری، فرج سرکوهی، عنایت سمیعی، سیدعلی صالحی، فرزانه طاهری، مراد فرهادپور، محمد قائد، مهرانگیز کار، لیلی گلستان، شهلا لاهیجی، شمس لنگرودی، جواد مجابی، محمد محمدعلی، عباس مخبر، اکبر معصوم بیگی، اسفندیار منفردزاده، مجتبی میرطهماسب، منیژه نجم عراقی، محسن یلفانی، سعید یوسف...

علاقه‌مندان می توانند برای امضای این طومار به نشانی زیر مراجعه کنند :

https://www.change.org/p/in-protest-against-the-prison-s-verdicts-for-three-writers?fbclid=IwAR2tInjiLTCzakW-WaZpV1Lxj55Cu2B9_HWUoC9dxhgbqWpAY5UlD7Yz6Ug

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.