فرانسه: بازداشت زم را محکوم می‌کنیم؛ به «وضعیت غیرقابل قبول» مارشال پایان دهید

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه، ۲۴ مهرماه، در بیانیه‌ای به بازداشت روح‌الله زم و همین طور محبوس شدن رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی، در ایران واکنش نشان داد.

فرانسه در ادامه بازداشت آقای زم را «قویا محکوم» کرده و با تایید بازداشت آقای مارشال از جمهوری اسلامی خواسته است به این وضع «غیرقابل قبول» پایان دهد.

این وزارتخانه در بیانیه خود تأیید می‌کند که روح‌الله زم پناهنده فرانسه است و از حق ورود و خروج آزادانه به این کشور برخوردار است.

بیشتر در مورد بازداشت روح‌الله زم

  • سپاه پاسداران: روح‌الله زم به داخل کشور هدایت و دستگیر شد

  • چهار عملیات «فریب» جمهوری اسلامی؛ از فرود فولادوند تا روح‌الله زم

  • هشدار مطهری درباره بازجویی از روح‌الله زم

  • فیگارو: زم در سفر عراق بازداشت شد و فرانسه از سفرش ممانعت نکرد

  • همسر روح‌الله زم جمهوری اسلامی را به ربودن او از بغداد متهم کرد

وزارت خارجه فرانسه در ادامه اما اضافه می‌کند که از وضعیت روح‌الله زم، مؤسس وب‌سایت آمدنیوز، اطلاعات دقیقی ندارد، اما در پی کسب اطلاعات در این زمینه است.

بیانیه این وزارتخانه پس از آن منتشر می‌شود که همسر آقای زم در مصاحبه‌ای جمهوری اسلامی را متهم کرد که همسرش را ربوده است.

سپاه پاسداران روز دوشنبه اعلام کرد که روح‌الله زم، مدیر سایت آمدنیوز، را طی «یک عملیات پیچیده و با حربه فریب اطلاعاتی» بازداشت کرده است.

این نهاد بدون اشاره به زمان و مکان این بازداشت تنها گفت که آقای زم «را به داخل کشور هدایت و بازداشت» کرده‌اند.

با این حال بر اساس گفته‌های مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، او در سفر به بغداد ربوده شده است.

پیشتر روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، در روز سه‌شنبه با ارائه جزئیاتی از چگونگی دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، به نقل از منابع خود نوشته بود که زم در سفر به عراق دستگیر شده و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با جلوگیری نکردن از این سفر، کار دستگیری او را تسهیل کرده‌اند.

این روزنامه در گزارش خود همچنین به مورد یک تبعه فرانسه نیز اشاره کرده بود که چندی است در ایران در بازداشت به سر می‌برد.

بیانیه وزارت خارجه فرانسه که روز چهارشنبه منتشر شد به رولان مارشال نیز اشاره دارد و تایید می‌کند که آقای مارشال، پژوهشگر، چند ماه است که در ایران در بازداشت است.

طبق این بیانیه، کنسول فرانسه در تهران توانسته است «چند بار» با رولان مارشال دیدار کند و او به وکیل «دسترسی دارد».

در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری شده است که ایران در این مسئله «با شفافیت» عمل کرده و به این «وضعیت غیرقابل قبول» پایان دهد.

روزنامه فیگارو نیز نوشته بود که برخلاف فریبا عادل‌خواه که در بازداشتگاه سپاه پاسداران به سر می‌برد و فرانسه به او دسترسی کنسولی ندارد، آقای مارشال به یک زندان عادی منتقل شده و توانسته با دیپلمات‌های فرانسوی در تهران ملاقات کند.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس» در خردادماه سال جاری توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه تاکید شده است که مقام‌های فرانسوی تا آزادی دو تبعه فرانسه از زندان در ایران «از پا نخواهند نشست».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.