آژانس انرژی اتمی: ایران منشاء آلودگی اتمی را توضیح نداده است
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران هنوز به سئوالات این آژانس در مورد آلودگی رادیواکتیو یک مکان اعلام نشده پاسخ نداده است.

روز پنجشنبه، ۳۰ آبان (۲۱ نوامبر) کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای گفت که "همانطور که در جلسه روز ۷ نوامبر شورای حکام گزارش کردم، در محلی در ایران که پیشتر به آژانس اعلام نشده بود ذرات رادیواکتیو ناشی از فعالیت انسانی یافت شده است."

بیانیه سرپرست آژانس همزمان با نشست شورای حکام برای بررسی اقدام ایران در کاهش تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، برجام، صادر شده است.

آقای فروتا گفته است که آژانس بین‌المللی تماس خود با ایران برای کسب اطلاعات در این مورد را ادامه داده اما تا کنون اطلاعات بیشستری در این زمینه به دست نیاورده و این موضوع "کماکان لاینحل مانده است."

به گفته مدیر کل موقت آژانس، قرار است در جلسه بین ایران و آژانس که هفته آینده در تهران تشکیل خواهد شد، این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزوده است: "ضرورت دارد که ایران برای حل سریع این مساله با آژانس همکاری لازم را به عمل آورد."

آقای فروتا از ایران خواست تا "برای اجرای کامل تعهدات خود در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و پروتکل الحاقی با آژانس به طور کامل و به موقع همکاری کند."

نتانیاهو
نتانیاهو از تورقوزآباد به عنوان یکی از مکان‌های سری مرتبط با فعالیت اتمی ایران نام برد اما مقامات ایران اظهارات او را تکذیب کردند

اگرچه منابع رسمی محل یافت شدن ذرات اورانیوم را اعلام نکرده‌اند، اما گفته می‌شود که احتمالا این محل در منطقه تورقوزآباد در نزدیکی تهران واقع شده است.

سال گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود فعالیت‌های اتمی در این محل را فاش کرد. آقای نتانیاهو با نشان دادن نقشه‌ تهران و عکسی از ساختمانی در تورقوزآباد، از توابع بخشداری کهریزک شهرستان ری، گفت این تصاویر یک مرکز اتمی سرّی جدید در ایران را نشان می‌دهد.

دولت ایران در آن زمان، هرگونه ارتباط این محل با برنامه اتمی خود را تکذیب کرد و گفت که محل مورد اشاره نخست وزیر اسرائیل یک قالیشویی است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان بنیامین نتانیاهو را "دروغ، نسنجیده و بی‌محتوا" خواند و گفت: "تنها مرجع رسیدگی به مسایل هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که نظارت دایم و راستی‌آزمایی خود را دنبال کرده است."

وزیران
وزیران خارجه کشورهای باقیمانده در برجام - ایران تعهدات خود در برجام را کاهش داده است

بررسی کاهش تعهدات در برجام
طی دو هفته گذشته، بازرسان آژانس انرژی اتمی تایید کرده‌اند که ایران همچنان از محدودیت‌های اتمی تعیین شده در برجام تخطی کرده است.

از جمله ذخیره آب سنگین تولیدی در تاسیسات اراک از میزان تعیین شده در برجام فراتر رفته و غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو آغاز شده است.

دولت ایران گفته است که به دلیل اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، کشورهای باقی‌مانده در این توافق نتوانسته‌اند زیان های مالی ناشی از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا را جبران کنند، تعهدات خود در چارچوب برجام را به تدریج کاهش می‌دهد.

به گفته مقامات ایرانی، این واکنش ناقض برجام نیست اما کشورهای دیگر عضو برجام نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.