فعالان ملی‌مذهبی: حاکمان نمی‌خواهند چشم بر واقعیات بازکنند

شماری از فعالان موسوم به ملی-مذهبی در بیانیه‌ای، انتساب اعتراضات اخیر در ایران به خارج از کشور و بعضی گروه‌ها و گرایش‌های سیاسی از سوی حاکمان جمهوری اسلامی را نشانه رویگردانی آنها از «واقعیات» دانستند.

امضاکنندگان این بیانیه، ضمن «همدلی» با اعتراضات «اقشار کم‌درآمد به فقر و فساد و تبعیض، خشونت‌ورزی حاکمان» را محکوم کرده و هشدار داده‌اند این خشونت‌های بی‌سابقه، «هر لحظه راه اصلاح مسیر را بر آنان خواهد بست.»

در این بیانیه آمده: «جامعه ایران اینک حالتی ملتهب دارد و فشارهای اقتصادی و اجتماعی روزافزون سایه اعتراضاتی شبه‌انقلابی را بر سایه کشور دامن‌گستر کرده است.»

فعالان ملی-مذهبی، حسن روحانی را نیز به «پیمان‌شکنی» با مردم محکوم کرده و او را نیز در «تشدید تنش و سرکوب معترضان سهیم» دانسته‌اند.

در این بیانیه از ناتوانی در «تحمل» و «مدیریت» خشم و خشونت جوانان عاصی، از اینکه در داخل ایران، برخلاف سایر نقاط جهان، «در روندی معکوس، خشونت‌های مشکوکی نیز اتفاق می‌افتد که معنایی جز ایجاد فضای مناسب برای توجیه سرکوب ندارد»، انتقاد شده است.

بیانیه یادشده نسبت به افزایش «خشونت عکس‌العملی» مردم معترض در واکنش به «خشونت‌های بی‌سابقه» حکومتی علیه معترضان، هشدار داده و افزوده که حوادث اخیر در ایران نشان داد «حاکمان نمی‌خواهند چشم بر واقعیاتی که در کشور می‌گذرد و گوش بر صدای اعتراض مردم جان به لب رسیده باز کنند.»

امضاکنندگان این بیانیه در عین حال، «بهترین و ملی‌ترین راه برای مطالبه‌گری تغییرخواهانه» را «پرهیز از خشونت» توسط معترضان عنوان کرده‌اند و از حاکمیت هم خواسته‌اند «صدای اعتراض مردم را تا دیر نشده بشنوند و به تجدید نظر بنیادی در رویکردهایشان بپردازند.»

به باور آنها، «پذیرش حق انتقاد و اعتراض از جمله اعتراض مدنی خیابانی اولین قدم در راه این تغییر است.»

این فعالان ملی‌مذهبی، «تن دادن حاکمان به تغییر سیاست و ساختار قانون اساسی، آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، آزادی رسانه‌ها و احزاب و برگزاری انتخابات آزاد با شرکت همه گرایشات و نیروهای سیاسی» را از جمله «قدم‌های اولیه و جدی برای تغییر مسیر کنونی» جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند.

اعتراضات خیابانی اخیر در ده‌ها شهر ایران که در اعتراض به قیمت بنزین رخ داد، تاکنون دست‌کم ۱۳۸ کشته بر جا گذاشته و نزدیک به پنج هزار نفر بازداشت شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به این اعتراض‌ها، معترضان را «اشرار» نامید و پس از وی مقام‌های حکومتی و دولتی نیز این واژه را تکرار کردند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.