کمیسر حقوق بشر دولت آلمان: از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران حمایت می‌کنیم
بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان به دویچه‌وله فارسی می‌گوید از شنیدن آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران شوکه شده است. او باردیگر خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی حکومت ایران در سرکوب معترضان را محکوم کرد.

بربل کوفلر، مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان سیاستمداری از حزب سوسیال دموکرات است. او با پرونده جمهوری اسلامی در نقض حقوق بشر آشناست و در آستانه سفر به آفریقا به پرسش‌های دویچه‌وله فارسی در مورد نقض حقوق اولیه بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران پاسخ داده است.

دویچه‌وله: خانم دکتر کوفلر هزاران نفر در اعتراضات اخیر در ایران دستگیر شده‌اند. نگرانی زیادی درباره شرایط بازداشت آنها وجود دارد. آیا شما به عنوان کمیسر حقوق بشر دولت فدرال آلمان از وضعیت دستگیرشدگان خبر دارید؟

من از شنیدن خبرهایی درباره کشته‌شدن بیش از یکصد نفر در جریان اعتراض‌های ایران شوکه شدم و خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی ایران را محکوم می کنم.

این موضع‌گیری به وضوح در بیانیه وزارت خارجه آلمان که در تاریخ ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) منتشر شد، بیان شده است. با توجه به قطع طولانی مدت اینترنت در ایران، هنوز اخبار کمی درباره اعتراض‌ها منتشر شده و دسترسی به اطلاعات درباره دستگیرشدگان بسیار محدود است.

جمهوری اسلامی مایل نیست خبری درباره وقایع اخیر پیرامون اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در سراسر این کشور منتشر شود.

ویدئو‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی چگونه به معترضان شلیک می‌کنند
ویدئو‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی چگونه به معترضان شلیک می‌کنند

ما اخباری مبنی بر بازداشت چندین هزار نفر شنیده‌ایم و شنیده‌ایم که بسیاری از آنها هنوز اجازه برقراری تماس با خانواده‌های خود را ندارند. ما از افرادی در ایران شنیده‌ایم که تظاهرکنندگان زخمی شده بدون توجه به وضعیت سلامت‌شان از زندان به بیمارستان فرستاده شده‌اند. همه این اخبار بسیار نگران کننده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی خواسته است كه از خشونت نامتناسب پرهیز کند و به حق آزادی بیان احترام بگذارد. فکر می‌کنید اروپا و آلمان برای مردم ایران که زندگی بهتر و دموکراسی می‌خواهند، چه می‌توانند انجام دهند؟

ما همچنان مصرانه از ایران می‌خواهیم به تعهدات خود طبق قوانین بین‌المللی عمل کند و به طور فعال و از طریق همه کانال‌های موجود، خواستار احترام به حقوق بشر و رعایت کامل آن هستیم. اعتبار جهانی حقوق بشر و تعهد به حمایت همه جانبه از آن،‌ سنگ بنای سیاست خارجی آلمان است.

وزارت خارجه آلمان همراه متحدان خود در اتحادیه اروپا به طور مرتب این نکته را به دولت ایران یادآوری می‌کند و از قربانیان نقض حقوق بشر توسط مقامات ایرانی حمایت می‌کند. البته ما متوجه حساسیت وضعیت آنها هستیم و به هیچ‌وجه نمی‌خواهیم امنیت کسی را به خطر اندازیم.

ما باید در نهادهای بین‌المللی به طور مشخص به نقض حقوق بشر توسط ایران اشاره کنیم. به عنوان مثال در قطعنامه‌ نقض حقوق بشر در ایران که به پیشنهاد کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد (سال ۲۰۱۸ میلادی) ما از حامیان اصلی آن بودیم و در تدوین متن آن نقش موثری داشتیم.

(مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) سال ۱۳۹۷ با ۸۴ رأی موافق در مقابل ۳۰ رأی مخالف قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند. در این قطعنامه از ایران به دلیل "آمار بالای هشداردهنده" اعدام‌ها به ویژه در رابطه با جرائم مواد مخدر و همچنین تداوم بازداشت‌های خودسرانه انتقاد شده بود.)

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.