شماری از اصلاح‌طلبان مقام‌های ایران را به 'پرهیز از دام جنگ‌سالاران آمریکایی و اسرائیلی' فراخواندند
مهدی محمودیان، مصطفی تاج‌زاده، فخرالسادات محتشمی پور و محمدرضا خاتمی از امضاکنندگان این بیانیه هستند
بیش از ۶۰ نفر از فعالان اصلاح‌طلب در ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله آمریکا به قاسم سلیمانی، به مقام‌های ایرانی درباره "دام جنگ‌سالاران آمریکایی و اسرائیلی" هشدار داده‌اند و خواهان تلاش برای ممانعت از بروز جنگ شده‌اند.

امضاکنندگان بیانیه از قاسم سلیمانی با عنوان "سردار رشید" یاد کرده و کشته شدن او در حمله پهپادی آمریکا را "حمله تروریستی" دانسته‌اند.

آنها هشدار داده‌اند که این حمله باعث "تیره‌تر کردن چشم‌انداز صلح در منطقه پرآشوب خاورمیانه، راه بر ماجراجویی، تشدید تنش‌ها و تخاصم بیشتر" می‌شود و از جامعه جهانی خواسته‌اند که با واکنش سیاسی و حقوقی در برابر آمریکا مانع از آغاز جنگی دیگر شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته با فرمان کشتن قاسم سلیمانی به دنبال آغاز جنگ نبوده، بلکه می‌خواسته مانع از آن شود. مقام‌های ایرانی تاکید کرده‌اند که به دنبال یک "انتقام سخت" بابت کشتن این فرمانده ارشد هستند. در عین حال یکی از نمایندگان پرنفوذ مجلس ایران گفته: "هدف ما صرفا انتقام است و قصد جنگ نداریم."

اصلاح‌طلبانی که این بیانیه را امضا کرده‌اند خطاب به مقام‌های ایرانی گفته‌اند: "مسؤلان کشورمان را به پرهیز از افتادن در دامی که جنگ‌سالاران آمریکایی و اسرائیلی برای ایجاد اختلال در روند طبیعی تحولات در ایران و گسترش بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه و فروش سلاح بیشتر پهن کرده‌اند، دعوت می‌کنیم."

آنها از مسئولان ایرانی خواسته‌اند که در مقابله با این رویداد "هوشیارانه" واکنش نشان دهند و "امنیت عمومی و آبادانی و رفاه ملت" را نسبت به مسائل دیگر در اولویت قرار دهند.

محمدرضا خاتمی، سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، پروانه سلحشوری، مسعود باستانی، فخرالسادات محتشمی‌پور و مهدی محمودیان از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.