دیده‌بان حقوق بشر: حمله به اماکن فرهنگی ایران جنایت جنگی است
سازمان دیده‌بان حقوق بشر به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد امکان حمله به ۵۲ نقطه ایران از جمله اماکن فرهنگی واکنش نشان داد. این سازمان تصریح کرد که چنین اقدامی جنایت جنگی خواهد بود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز یکشنبه ۱۵ دی (۵ ژانویه) با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات تهدیدآمیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با امکان حمله به ۵۲ نقطه ایران واکنش نشان داد.

این سازمان در بیانیه خود تصریح کرد، تهدید ترامپ به نابود کردن اماکن و میراث فرهنگی ایران در صورتی که عملی شود، جنایت جنگی خواهد بود.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه خود دولت آمریکا را فراخواند که تهدیدات خود را مورد تجدید نظر قرار دهد و به قوانین جنگی بین‌المللی پایبند باشد.

ترامپ روز یکشنبه (۱۵ دی / ۵ ژانویه) در رشته پیام‌های توئیتری به تهدیدهای مکرر مقام‌های جمهوری اسلامی در روزهای گذشته پاسخ داده و به آنان هشدار داد که در صورت حمله به شهروندان یا منافع آمریکا ۵۲ نقطه ایران "خیلی سخت و خیلی سریع" هدف قرار می‌گیرد.

آندرا پراسو، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واشنگتن در ارتباط با اظهارات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «پرزیدنت ترامپ باید تهدید‌های خود علیه اماکن و میراث فرهنگی ایران را به‌طور علنی پس بگیرد و شفاف اعلام کند که هیچگونه دستوری برای ارتکاب چنین جنایات جنگی نخواهد داد».

پراسو همچنین تصریح کرد، "وزارت دفاع آمریکا باید به‌طور علنی بر تعهدات خود تأکید کرده و اعلام کند، به قوانین جنگی بین‌المللی پایبند است و تنها دستورهای نظامی مطابق با این قوانین را اجرا خواهد کرد".

طبق قوانین جنگی بین‌المللی اماکنی که میراث فرهنگی محسوب می‌شوند و اماکنی غیرنظامی که مورد استفاده نظامی قرار ندارند، نباید مورد حمله قرار گیرند. این نکته در ماده ۵۳ پروتکل ۱ کنوانسیون ژنو گنجانده شده است.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.