ادامه انتقاد نهادهای بین‌المللی نسبت به موج تازه‌ فشارها علیه روزنامه‌نگاران ایران
با افزایش تعداد روزنامه‌نگارانی که خانه آنها توسط نهادهای امنیتی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفته و وسایل کار آنها توقیف شده، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران نیز پس از سازمان گزارشگران بدون مرز این رفتار را محکوم کرده و آن را "ارعاب منتقدان" دانسته‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که در نیویورک مستقر است با انتشار گزارش‌های مستمری از روند برخوردهای اخیر با روزنامه‌نگاران، فشارهای اخیر را در آستانه برگزاری انتخابات مجلس ایران نشانه‌ای از تصمیم حکومت ایران برای "ارعاب کننده و بحث برانگیز" خوانده است.

شریف منصور، مسئول خاورمیانه و شمال آفریقای این موسسه گفته است:‌ "اگر مقامات می‌خواهند نشان دهند که انتخابات مجلس به صورت عادلانه و باز برگزار می‌شود، آنها باید به روزنامه‌نگاران اجازه دهند تا بدون ترس کارشان را انجام دهند و هراس نداشته باشند که خانه‌هایشان تفتیش شده و وسایلشان توقیف می‌شود".

 فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز روز گذشته در بیانیه‌ای با محکوم کردن "حمله نیروهای امنیتی حکومت ایران به خانه شش روزنامه‌نگار طی ۱۰ روز گذشته" نیروهای "اطلاعات سپاه پاسداران" را مسئول فشارهای اخیر بر روزنامه‌نگاران معرفی کرد.

آنتونی بلانگر،‌ دبیرکل این فدراسیون ‌گفته است که "تهدید و ارعاب روزنامه‌نگاران ابزاری ناخوشایند برای ساکت کردن نظرات عمومی از سوی دولت‌ است."

آقای بلانگر اطلاع رسانی مستقل و بدون سانسور را حق شهروندان ایران دانست و گفت که روزنامه‌نگاران باید بتوانند "بدون این‌که ترس از حمله ماموران به خانه‌هایشان و توقیف وسایل مورد نیاز برای انجام کارشان را داشته باشند" به فعالیت بپردازند.

این فدراسیون همچنین صدور حکم قطعی ۵ سال حبس برای مرضیه امیری را نیز قابل قبول ندانسته و خواستار توقف فوری "اقدامات ضد رسانه‌ای" از سوی حکومت ایران شد.

بنا برگزارش‌ها در ۱۰ روز گذشته ماموران امنیتی به خانه مازیار خسروی،‌ یاسمن خالقیان، احسان بداغی و همسرش شبنم نظامی، یغما فشخامی و مولود حاجی‌زاده مراجعه کرده و پس از تفتیش خانه‌های آنان اقدام به توقیف وسایل کار، کامپیوتر، موبایل و وسایل دیگر نموده‌اند.

روز گذشته نیز سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی با عنوان "دروغ حکومتی در سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی: دو بار قربانی شدن روزنامه‌نگاران" در وبسایت خود، "احضار، بازرسی خانه‌ها، تهدید روزنامه نگاران و مجبور کردن آنها به بستن حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی به خاطر اعتراض به بی‌اعتبار شدن رسانه‌ها و خبرنگاران در پوشش دروغ حکومتی" را محکوم کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.