"این انتخابات پروژه یکدست‌سازی حاکمیت به‌ نفع جریان افراطی است"
جمعی از اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای گفته‌اند که "به علت ردصلاحیت گسترده و سازمان‌یافته‌ی داوطلبان به‌نفع یک جریان خاص" در بیشتر حوزه‌های انتخابیه قادر به معرفی کاندیدا نیستند و عملا "از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند".

بیانیه جمعی شناخته‌شده از اصلاح‌طلبان ایران نخست انتقاد کرده است: «صلاحیت نامزدهای عضو بیش از ۱۵ حزب و تشکل اصلاح‌طلب" از سوی شورای نگهبان رد شده است.

در این بیانیه که به تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه منتشر شده، آمده است: «تکلیف اکثر کرسی‌های مجلس از هم‌اکنون مشخص است و در رقابت انتخاباتی در آن حوزه‌ها عملا هیچ نامزد اصلاح‌طلب شناخته‌شده و مورد پذیرش حامیان اصلاحات حضور ندارد.»

با رد صلاحیت گروهی انبوه از نامزدهای اصلاح‌طلب باعث شده است که "شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و نیز تعدادی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین احزاب اصلاح‌طلب در تهران و بیش از دوسوم استان‌ها، به‌رغم تلاش‌‌زیاد و آمادگی‌های مقدماتی قادر به معرفی نامزد و مشارکت فعال در رقابت‌های انتخاباتی نباشند و بخش مهمی از جامعه ایران از حق انتخاب محروم بمانند".

اصلاح‌طلبان امضاکننده بیانیه تأکید می‌کنند: «به نظر ما پروژهٔ یک‌دست‌سازی حاکمیت به‌نفع افراطی‌ترین جریان سیاسی موجود با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی کلیدخورده تا آرزوی دیرینه این جریان یعنی استحاله جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی تحقق یابد، که البته شکست آن محتوم است».

آنها می‌گویند که رویکرد انحصارطلبانه حاکمیت "در حالی مدیریت و در حال اجراشدن است که ایران عزیز برای مواجهه با سهمگین‌ترین بحران‌های داخلی و خارجی که به‌نحوی بی‌سابقه کیان این ملت را هدف گرفته‌اند، نیازمند بیشترین میزان همبستگی و مشارکت ملی است".

امضاکنندگان اصلاح‌طلب بیانیه هشدار می‌دهند: «این وضعیت نه‌تنها به حل یا کاهش مشکلات اساسی میهن و مردم نخواهد انجامید، بلکه مصالح و منافع ملت ایران را در معرض بحران‌های سخت‌تر قرار خواهد داد و کشور را به پرداخت هزینه‌های سهمگین‌تری مجبور خواهد کرد».

ده روز مانده به انتخابات؛ اصلاح‌طلبان سردرگم، اصول‌گرایان متفرق

آنها در عین بیان ناتوانی خود از مشارکت در "اکثریت حوزه‌های انتخابیه"، از "تحریم" سخن نگفته، بلکه توصیه کرده‌اند: «از معدود نامزدهای شناخته‌شده اصلاح‌طلب که تایید صلاحیت شده‌اند و نیز از هر نامزد معتقد به توسعه همه‌جانبه، عادلانه و پایدار کشور و مخالف جنگ و تحریم، انحصارطلبی و فساد دعوت می‌کنیم در برنامه و تبلیغات انتخاباتی خود، و در صورت راهیابی به مجلس در طول دوره‌ی نمایندگی، در مسیر اهداف فوق گام بردارند.»

این بیانیه را حدود ۸۰ نفر از چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله: محسن آرمین، زهره آقاجری، ابراهیم اصغرزاده، مصطفی تاجزاده، علی تاجرنیا، سعید حجاریان، علیرضا رجبیان، علیرضا زارع، فیض‌الله عرب‌سرخی، علیرضا علوی‌تبار، کتایون گلرخ، مسعود مانیان، فخرالسادات محتشمی‌پور، علی مزروعی، بدرالسادات مفیدی، عبدالله مومنی، عبدالله ناصری، محمد نصراللهی و... امضا کرده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.