بیانیه فعالان اجتماعی در ایران: اخراج کودکان افغانستانی را متوقف کنید

بیش از ۷۰۰ فعال اجتماعی و شماری از تشکل‌های حوزه کودکان در بیانیه‌ای خطاب به وزارت کشور جمهوری اسلامی خواستار توقف طرح «جمع‌آوری ضربتی کودکان کار» و «رد مرز کودکان افغانستانی» شدند.

به گزارش ایلنا، این فعالان اجتماعی در بیانیه خود با اشاره به اینکه نهادهای دولتی همواره برای حل مسئله کودکان کار از «ابزار قهری در قالب طرح‌های موسوم به جمع‌آوری یا ساماندهی» استفاده کرده‌اند، نسبت به تکرار این اقدامات «در بحبوحه اپیدمی کرونا» هشدار داده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به اینکه طرح فعلی «کودکان افغانستانی را در معرض خطر اخراج از کشور قرار می‌دهد»، این اقدام را مغایر با کنوانسیون‌ها و تعهدات بین‌المللی ایران دانسته‌اند.

روزنامه شهروند روز یکشنبه به نقل از استاندار و مدیر بهزیستی تهران گزارش داد از چهارصد کودک کار که در ماه‌های اخیر در تهران جمع‌آوری شده‌اند ۳۸۰ تن به کشورهایشان فرستاده می‌شوند و این اخراج آغاز شده است.

بیانیه اعتراض به این روند را فعالانی از جمله یوسف اباذری، فرشید یزدانی، طیبه سیاوشی، عباس عبدی، حسین ایمانی جاجرمی، عباس وریج کاظمی و لیلی ارشد و همچنین چند تشکل فعال در حوزه کودک و کودکان کار امضا کرده‌اند.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.