کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در واکنش به توقف چاپ نسخه کاغذی روزنامه‌ها: جریان اطلاعات، بخشی از تلاش برای مبارزه با کرونا است
کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در واشنگتن است، در واکنش به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، در بیانیه‌ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: «مقامات ایران که بدنبال جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ هستند، باید بدانند که جریان اخبار و اطلاعات، بخش مهمی در راستای این تلاش است و نه مانعی بر سر راه اطلاع‌رسانی» در مقابله با کرونا.

در پی اعلام تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران مبنی بر توقف چاپ نسخه کاغذی روزنامه‌ها تا پایان اجراء طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» که مقر آن در واشنگتن است و انجمن صنفی مدیران مسئول روزنامه‌های غیردولتی در ایران به این تصمیم واکنش نشان دادند. برخی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی ایران هم این تصمیم دولت را خطرناک برشمردند.بر اساس حکم ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار است تنها نسخه اینترنتی روزنامه‌ها منتشر شود.

کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، روز دوشنبه ۱۱ فروردین اعلام کرد: «نظر به اینکه انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه‌ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به‌صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود لذا در راستای عمل به الزامات طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

ستاد ملی مقابله با کرونا می‌افزاید: «بر این اساس مقرر است رسانه‌های مکتوب برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته‌های اخیر، تمام ظرفیت خود را در فضای برخط (آنلاین) و شبکه‌های اجتماعی به کار گیرند».

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، دربیانیه اخیر خود، تصریح کرد: حکم توقف چاپ روزنامه‌های کاغذی بعدازظهر روز دوشنبه ۱۱ فروردین به روزنامه‌گاران در روزنامه‌ها تحویل داده شده است و برخی از روزنامه‌نگاران محلی، بدلیل هراس از تبعات آن، به شرط فاش نشدن نامشان، این اطلاعات را در اختیار این نهاد قرار دادند. 

شریف منصور، مسئول و هماهنگ کننده بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در این بیانیه تاکید کرد: ما از حکومت ایران می‌خواهیم تا اطمینان حاصل کند که روزنامه‌نگاران می‌توانند در کمال امنیت و اطمینان و تا حد امکان در تعداد بیشتری از رسانه‌ها، اخبار را جمع‌آوری کرده و منتشر کنند.

در عین حال، این مقام کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، «رفع محدودیت‌های اعمال شده بر روی اینترنت (از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ایران) را راهی عالی و مناسب برای جبران ممنوعیت چاپ روزنامه کاغذی» برشمرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران به نقل از روزنامه‌نگاران محلی افزود: در حکم ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص نشده كه چه زمان ممنوعیت چاپ روزنامه‌های کاغذی برداشته می‌شود.

«توقف چاپ روزنامه‌ها تصمیم خطرناکی است»

در حالیکه حکومت ایران از اعلام قرنطینه در شهرها و نقاط مختلف کشور به منظور مقابله با گسترش ویروس کرونا امتناع ورزیده و بسیاری از حرفه‌ها و مشاغل هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند، برخی از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران به تصمیم اخیر مبنی بر جلوگیری از فعالیت چاپ نسخه‌های کاغذی روزنامه‌ها واکنش نشان داده و این تصمیم را دارای «عواقب خطرناک» ارزیابی کردند.

عباس عبدی، رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، ضمن هشدار نسبت به «خطر نشر اخبار کذب» در پی توقف چاپ روزنامه‌ها، به اهمیت اطلاع‌رسانی صحیح در دوران مقابله با کرونا اشاره کرده و «بی‌اعتباری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» در اذهان عمومی، را همزمان با توقف نشر روزنامه‌ها، زمینه‌ای برای انتشار اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی برشمرده است.

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان و نایب رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، هم در انتقاد از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، حکم ممنوعیت انتشار کاغذی نشریات در ایران را اقدامی «غیرقانونی» خوانده و گفت: «نه تنها ستاد ملی مبارزه با کرونا، بلکه هیچ مرجع دیگری، حتی شورای عالی امنیت ملی، اجازه ندارد به این گستردگی مانع توقف کلی انتشار مطبوعات شود». این حقوق‌دان افزود: «شورای عالی امنیت ملی می‌تواند تنها در موارد خاص و برای اخبار خاصی محدودیت خبری برای مطبوعات ایجاد کند».

انجمن صنفی روزنامه‌های غیردولتی در ایران هم در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به نقش مهم حضور رسانه‌ها بعنوان یک عنصر مفید و آگاهی‌بخش در شرایط کنونی، خواستار توقف حکم اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا شدند.‎‌

نشریات داخلی در ایران به دلیل فشارهای شدید امنیتی و عدم برخورداری از حمایت دولتی، با کاهش بسیار شدید شمارگان نسخه‌های کاغذی روبرو بودند. توقف انتشار نسخه‌های کاغذی روزنامه‌ها، تعطیلی برخی صنوف دیگر از جمله چاپخانه‌ها و شبکه توزیع را نیز بدنبال دارد.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.