اعتراض عفو بین‌الملل به اعدام دو زندانی کرد و هشدار نسبت به اعدام‌های تازه
عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای به اعدام دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ عبدالله در زندان ارومیه اعتراض کرد. این سازمان معتقد است که جمهوری اسلامی برای ایجاد ترس و جلوگیری از اعتراضات مردمی اعدام مخالفان را افزایش داده است.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل بیانیه مفصلی در باره اعدام مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد. این بیانیه با گزارشی از اجرای حکم اعدام دیاکو رسول‌زاده و صابر شیح عبدالله در روز ۲۳ تیرماه (۱۳ ژوئیه) آغاز شده است.

بر اساس داده‌های عفو بین‌الملل، این دو زندانی سیاسی کرد در یک روند قضایی "به‌شدت ناعادلانه" و "تنها بر اساس اعترافاتی که زیر شکنجه گرفته شده بود" به اعدام محکوم شدند.

این سازمان حقوق بشری به نقل از وکیلان اعدام‌شدگان نوشته است که وزارت اطلاعات متن اعترافات را زیر شکنجه به آنها دیکته کرده است.

اتهام رسول‌زاده و شیخ عبدالله شرکت در بمب‌گذاری شهریور ۱۳۸۹ در مهاباد بود. در این عملیات مسلحانه که در مراسم سالگرد جنگ ایران و عراق رخ داد ۱۲ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است که بر اساس شواهد موجود، آنها بی‌گناه اعدام شده‌اند. حتی دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۵ حکم اعدام آنها را به دلیل کمبود مدارک موثق لغو کرده و از دادگاه انقلاب خواستار محاکمه مجدد شده بود.

آن دو در سال ۱۳۹۶ دوباره به اعدام محکوم شدند.

"شواهد ساختگی" برای اعدام مخالفان

عفو بین‌الملل ضمن اشاره به این که رسول زاده و شیخ عبدالله تازه‌ترین قربانیان "سیستم ناعادلانه قضایی" جمهوری اسلامی هستند، تصریح کرده که مسئولان قضایی ایران برای محکومیت مخالفان و منتقدان خود "به‌طور سیستماتیک از شواهد ساختگی از جمله اعترافات زیر شکنجه" استفاده می‌کنند.

این سازمان بین‌المللی معتقد است که افزایش احکام اعدام منتقدان و مخالفان وسیله‌ای برای ایجاد ترس و جلوگیری از اعتراضات مردمی به بدتر شدن اوضاع سیاسی و اقتصادی است.

در این راستا از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز به اتهام "افساد فی‌الارض" و تایید حکم اعدام سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیرحسین مرادی در دیوان عالی کشور نام برده شده است.

تمجیدی، رجبی و مرادی در اعتراضات آبان ماه گذشته شرکت داشتند و به آنها اتهام‌های گوناگونی، از جمله "مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران" و "محاربه" وارد شده است.

عفو بین‌الملل به این نتیجه رسیده که محاکمه این سه نفر ناعادلانه و با شکنجه‌های شدید، از جمله شوک الکتریکی و آویزان‌کردن وارونه همراه بوده است.

چند زندانی دیگر در آستانه اعدام

در بیانیه این سازمان آمده است که خطر اعدام دست‌کم پنج زندانی سیاسی کرد (حیدر قربانی، هوشمند علیپور، سامان کریمی، ارسلان خودکام و محی‌الدین ابراهیمی) و سه زندانی سیاسی از اقلیت عرب اهوازی ایران (حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجیان) را تهدید می‌کند.

بر اساس این بیانیه، یکی دیگر از زندانیان سیاسی کرد به نام هدایت عبدالله پور از اردیبهشت‌ماه ناپدید شده است و احتمال می‌رود که اعدام شده باشد.

یک زندانی سیاسی کرد به نام مصطفی سلیمی هم در فروردین ماه در شهر سقز اعدام شده است.

عفو بین‌الملل از سازمان ملل و کشورهای عضو آن خواسته است، هر چه زودتر برای نجات جان آن دسته از زندانیان سیاسی که در معرض خطر اعدام هستند اقدام کنند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.