حدود ۵۰۰ نظامی ارشد و مقام سابق امنیت ملی آمریکا حمایت خود را از بایدن اعلام کردند
یک گروه دو حزبی(دموکرات و جمهوری خواه) نزدیک به ۵۰۰ مقام امنیت ملی سابق شامل غیرنظامیان و افسران ارشد سابق ایالات متحده در نامه ای خطاب به شهروندان آمریکایی از نامزدی جو بایدن، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده حمایت کرده اند و گفته اند "رئیس جمهور فعلی" از پس مسئولیت های بزرگ این سمت برنمی آید و نمی تواند با چالش های بزرگ و کوچک روبرو شود.

امضاکنندگان این نامه از جمله ۲۲ ژنرال چهار ستاره بازنشسته ارتش آمریکا و تعداد زیادی از جمهوری خواهان ارشد نظیر مایکل هایدن، مدیر سابق سیا و شان اوکیف وزیر سابق نیروی دریایی هستند.

این مقام های جمهوری خواه که بسیاری از آنها بخشی از ۷۰ مقام امنیت ملی سابق هستند که ماه گذشته تاییدیه جداگانه ای در حمایت از بایدن به امضا رساندند، هم در دوران ترامپ خدمت کردند و هم جزو مقام های دوره جورج بوش پدر و پسر و رونالد ریگان بودند.

از جمله نظامیان ارشد امضا کننده این نامه، نام ژنرال بازنشسته نیروی هوایی "پل سلوا" به چشم می خورد که سال گذشته از سمت معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا کناره گیری کرد. او در هنگام خدمت دومین مقام ارشد نظامی پنتاگون بود.

دیگری معاون دریادار سابق، مایکل فرانکن است که در سال ٢۰۱۷ بازنشسته شد.

ژنرال پیتر چیارلی نیز در بین امضا کنندگان این نامه است. او قبل از بازنشستگی در سال ٢٠۱٢ دومین مقام برجسته نظامی ایالات متحده بوده است.

چیارلی، در مصاحبه ای با NPRان‌پی‌آر (رادیو ملی دولتی)آمریکا گفت که او تاکنون هیچگاه درگیر سیاست نبوده است.

وی با اشاره به "حملات رئیس جمهوری کنونی به موسسات" و "عدم رهبری بهینه وی" ، به ویژه در مورد پاسخ شایسته به اپیدمی کرونا، گفت: "من معتقدم دولت کنونی تهدیدی واقعی برای جمهوری است." چیارلی همچنین گفت: سیاسی کردن استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توسط رئیس جمهوری کنونی واقعاً او را بیمار کرده است.

از جمله مقام های غیر نظامی دیگر که این نامه را امضا کرده اند می توان به: ریچارد آرمیتاژ، معاون وزیر امور خارجه سابق ، که زیر نظر جورج دبلیو بوش خدمت می کرد، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و میشل فلورنوی، مقام ارشد سابق پنتاگون اشاره کرد.

امضا کنندگان این نامه همچنین گفته اند، دونالد ترامپ از مسئولیت ها شانه خالی می کند و اجازه داده تا توافق هایی مانند تغییرات آب و هوایی ناکام بماند و برنامه هسته ای کره شمالی حل نشده ادامه یابد. ترامپ همچنین "تسلیم یک دشمن روس شده است که برای سر سربازان آمریکایی[ در افغانستنان] جایزه تعیین کرده است."

براساس گفته این گروه، جو بایدن "ویژگی، اصول، خرد و رهبری لازم را برای مدیریت این جهان پر آشوب دارد." این گروه همچنین گفته که: "بایدن تجارب بسیاری آموخته و به عنوان رهبری رشد کرده که مسئولیت پذیر است و می تواند اقدامات مثبتی برای متحد کردن و مرهم گذاشتن روی کشورمان انجام دهد. اصلا قابل تصور هم نیست که او بتواند[ مانند رئیس جمهوری کنونی] عبارت "من اصلا مسئولیت آن را نمی پذیرم" را بر زبان آورد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.