بیانیه هشدار‌آمیز کانون نویسندگان در سالروز سرکوب اعتراضات آبان ۹۸
شماری از نویسندگان و همچنین کنشگران مدنی در سالروز سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ بیانیه‌هایی منتشر کرده‌اند. در بیانیه کانون نویسندگان از حق اعتراض دفاع شده و سیاست "بگیر و ببند و سرکوب" حکومت ایران محکوم اعلام شده است.

از سرکوب اعتراضات مردم ایران در آبان سال ۹۸ یک سال می‌گذرد. به همین مناسبت، کانون نویسندگان ایران بیانیه‌ای منتشر کرده است. امضاکنندگان این بیانیه از رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به اعتراضات مردمی به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

در این بیانیه از جمله آمده است: «جمهوری اسلامی بیش از چهل سال به جای به رسمیت شناختن حق آزادی اندیشه و بیان، حق تاسیس تشکل‌های صنفی مستقل و حق برگزاری تجمع‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز، همواره شیوه‌ی اعمال فشار، بگیر و ببند و سرکوب را در پیش گرفته است.»

در جریان سرکوب اعتراضات مردم در آبان سال ۹۸ بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، دست‌کم ۱۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. این در حالی است که جمهوری اسلامی درباره دادخواهی خانواده قربانیان گامی برنداشته است. کانون نویسندگان این عملکرد جمهوری اسلامی را "نشانه‌ی‌ آشکار نقض بدیهی‌ترین حقوق انسانی" دانسته است.

در بیانیه کانون نویسندگان به بازداشت‌های گسترده روزنامه‌نگاران و نویسندگان و همچنین اعضای کانون نویسندگان (رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن) اشاره شده است.

کانون نویسندگان ضمن اعلام حمایت از حق اعتراض مردم و حق دادخواهی قربانیان و زندانیان اعتراضات آبان ۹۸ و دی ۹۶ در پایان بیانیه به حکومت ایران هشدار داده است که "به سیاست ارعاب و سرکوب معترضان و آزادی‌خواهان پایان دهد و همه‌ی زندانیان عقیدتی و سیاسی را بی‌قید و شرط آزاد کند."

بیانیه گروهی از کنشگران مدنی

از سوی دیگر، گروهی از کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر در سالگرد سرکوب اعتراضات مردم در آبان ماه ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای از حکومت پرسیده‌اند: «تا کی می‌توان مردم را با ترس و وحشت خاموش ساخت؟»

Iran Weiter Unruhen - Kaum noch Zugang zum Internet

در این بیانیه شمار قربانیان اعتراضات آبان ۹۸ با چهار سرکوب خاندان پهلوی مقایسه شده و آمده است که تعداد قربانیان سرکوب خشن آبان بیش از مجموع کسانی است که در قیام گوهر شاد در سال ۱۳۱۴، قیام سی تیر سال ۱۳۳۱، قیام خرداد سال ۱۳۴۲ و تظاهرات ۱۷ شهریور در سال ۱۳۵۷ جان خود را از دست دادند.

در این بیانیه آمده است که استفاده از ابزار سرکوب از سوی حکومت‌ها «خطای مکرر همه قدرتمداران مستبد تاریخ است».

امضاکنندگان این بیانیه نیز نسبت به تداوم سیاست‌های خشن در قبال اعتراضات مردمی هشدار داده و «خواستار آزادی بازداشت‌شدگان سال‌های اخیر و پذیرش حق دادخواهی برای خانواده‌های داغدیده» شده‌اند.

این بیانیه را از جمله ابوالفضل قدیانی، هاشم آغاجری، بهمن احمدی‌امویی، حسن اسدی زیدآبادی، پروانه سلحشوری، محمد سیف‌زاده و طاهره طالقانی امضا کرده‌اند.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.