بیانیه مقام‌ها و فعالان سیاسی ایران درباره ترور فخری‌زاده؛ هدف مشکل‌کردن بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها است

جمع بزرگی از مقام‌های سیاسی فعلی و سابق ایران در کنار ده‌ها فعال اجتماعی و سیاسی از طیف‌های مختلف این کشور، طی بیانیه‌ای به ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد برنامه هسته‌ای این کشور، واکنش نشان داده‌اند و خواستار تقویت نهادهای اطلاعاتی و حفاظتی شده‌اند و همزمان از دولت خواسته‌اند که در آنچه "دام اسرائیل" در چند هفته باقی مانده از دولت دونالد ترامپ خوانده شده، نیفتد.

در این بیانیه که بامداد سه‌شنبه، اول دسامبر، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است آمده: "این ترور در آخرین هفته‌های دولت ترامپ و بعد از شکست راهبرد فشار حداکثری، با هدف منتفی یا مشکل ساختن رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام و شعله‌ور کردن آتش جنگ و تضعیف ایران انجام شده است".

در میان امضاءکنندگان این بیانیه نام های آشنایی چون محسن آرمین، علی اکبر صالحی، مرتضی الویری، اشرف بروجردی، شهربانو امانی، الهه کولایی، مصطفی تاج‌زاده، حبیب‌الله بیطرف، خسرو منصوریان و فیض‌الله عرب‌سرخی دیده می‌شود.

نویسندگان این بیانیه از حکومت ایران خواسته‌اند با عملکرد خود "جنگ‌افروزان و تروریست‌ها را در رسیدن به اهداف خود ناکام کند".

محسن فخری‌زاده، از چهره‌های اصلی و پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران بود که روز جمعه، هفتم آذر، در جاده‌ آبسرد در حدود ۵۰ کیلومتری شرق تهران ترور شد.

در پی ترور محسن فخری‌زاده مقام‌های ایران به صراحت از نقش اسرائیل در این حادثه سخن گفتند. مقام‌های ایران همچنین گفته‌اند که ایران این ترور را بی‌پاسخ نخواهد گذشت.

روز گذشته نیز وزارت اطلاعات این کشور از "کشف سرنخ‌هایی" درباره این ترور خبر داد. اما جزئیاتی منتشر نکرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز پیش‌تر به نقل از سه مقام امنیتی که هویت آنان را منتشر نکرد نوشته بود که اسرائیل "پشت این حمله" بوده است.

همزمان مراسم خاکسپاری آقای فخری‌زاده در امام‍‌زاده صالح در شمال تهران برگزار شد.

پرونده ترور محسن فخری‌زاده؛ چرا روایت‌ها ضد و نقیض هستند؟

روایتهای متفاوت و متناقض
همزمان روایت‌های متفاوتی از ترور آقای فخری‌زاده در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

در تازه‌ترین این روایت‌ها علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز دوشنبه، ۳۰ نوامبر، در سخنانی گفت: "دستگاه‌های اطلاعاتی به این اطلاعات رسیده بودند" که آقای فخری‌زاده "هدف اقدام تروریستی قرار می‌گیرد و در کدام محل نیز قرار است این عملیات انجام شود، دقیقاً محلی که او به شهادت رسید."

به گفته آقای شمخانی: "آنها [دستگاه‌های اطلاعاتی] می‌دانستند در این محل قرار است یک عملیات علیه این شهید انجام بگیرد. تقویت‌های لازم در خصوص تیم حفاظت وی نیز صورت گرفته بود اما این بار دشمن از سبک و شیوه کاملاً جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد که متأسفانه توانستند موفق شوند و او را بعد از ۲۰ سال تلاش به شهادت برسانند."

وی همچنین گفته است که عملیات ترور "بسیار پیچیده‌ و با تجهیزات الکترونیکی" انجام شده و افزوده است که "هیچ فردی در صحنه حضور نداشت." وی در عین حال گفته است که "سرنخ‌هایی" وجود دارد. آقای شمخانی در سخنان خود همچنین بر نقش سازمان مجاهدین خلق، اسراییل و سازمان اطلاعاتی این کشور (موساد) در این ترور تاکید کرده است.

عصر روز گذشته (یکشنبه ۹ آذر/۲۹ نوامبر) خبرگزاری فارس نیز در یکی از تازه‌ترین گزارش‌ها درباره این حمله، گفت که "هیچ عامل انسانی در محل ترور حضور نداشته و تیراندازی‌ها تنها توسط سلاح خودکار انجام شده است."

روز گذشته اما فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران، در سخنانی درباره نحوه این ترور گفت که مهاجمان در جریان ترور محسن فخری‌زاده قصد داشتند او را با انفجار نیسانی که کنار جاده پارک شده بود بکشند، اما در نهایت او را با تیراندازی از پا درآورند.

اما در روایتی دیگر که به صورت گسترده پخش شده ادعا شده است که بعد از انفجار، ۱۲ نفر همزمان تیم حفاظت را زیر آتش گلوله گرفته‌اند.

این درحالیست که سپاه حفاظت انصارالمهدی که وظیفه حفاظت از مقام‌ها را بر عهده دارد هنوز درباره جزییات این حمله توضیحی نداده است.

کشورهای اروپایی و سازمان ملل متحد در خصوص تنش‌های احتمالی هشدار داده‌اند و خواستار خویشتنداری شدند.

در ماه‌های گذشته دو حادثه دیگر نیز در ایران رخ داده بود که برخی گزارش‌ها مسئولیت آن را به اسرائیل منتسب کردند: انفجار تیرماه در تاسیسات هسته‌ای نطنز و ترور ابو محمد المصری، مرد شماره دو القاعده در مرداد ماه در محله پاسداران تهران.

حدود یک دهه پیش نیز چهار تن از متخصصان مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در داخل خاک این کشور ترور شدند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.