بیش از ۴۰۰ فعال سیاسی و مدنی خواستار پایان حصر رهبران «جنبش سبز» شدند

بیش از ۴۰۰ فعال سیاسی و مدنی در آستانه یازدهمین سال حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران «جنبش سبز» ایران، با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بدون قید و شرط آن‌ها شدند.

این بیانیه که به امضای چهره‌هایی چون هاشم آقاجری، ابوالفضل بازرگان، عبدالعلی بازرگان، اردشیر امیرارجمند، قربان بهزادیان‌نژاد، حبیب‌الله پیمان، سعید حجاریان، علیرضا رجایی، کیوان صمیمی، هاشم صباغیان، لطف‌الله میثمی و احمد منتظری رسیده است، تاکید دارد که حصر رهبران جنبش سبز «مغایر اصل قانونی بودن جرم و مجازات و در نتیجه، عملی غیرقانونی به‌شمار می‌رود».

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در پی فراخوان هواداران خود برای اعلام حمایت از انقلاب‌های تونس و مصر و اعتراضات در سوریه محصور شدند. بعدها از گفته‌های مقامات ایران از جمله فرمانده پیشین نیروی انتظامی چنین برآمد که حصر خانگی آن‌ها با دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انجام گرفته است.

امضاء‌کنندگان بیانیه هشدار داده‌اند که «تأخیر در لغو کامل و فوری این حصر و اعاده کامل حقوق مدنی و سیاسی محصورین جز استمرار و تشدید خسارات ملی بهره‌ای در بر ندارد».

بیانیه مورد اشاره در نهایت می‌گوید: «بایسته است پایان حصر بدون هیچ قید و شرطی انجام پذیرد و راه برای بهره بردن از این سرمایه‌های اجتماعی برای ساختن فردایی بهتر هموار گردد».

شرایط حصر رهبران «جنبش سبز» ایران در ماه‌های اخیر تا حدی به نسبت گذشته تخفیف یافته به‌طوری که مهدی کروبی توانسته است در مهمانی برخی از فعالان سیاسی نزدیک به خود حضور یابد.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز پس از گذشت حدود ده سال اخیرا به خط تلفن مستقیم دسترسی یافته و توانسته‌اند با برخی شخصیت‌ها و خانواده‌هایی که در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ آسیب دیده‌اند، تلفنی گفت‌وگو کنند، از جمله پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی که آن سال با شلیک نیروهای بسیج کشته شد.

برخی دیگر امضاکنندگان این بیانیه عبارتند از مصطفی تاجزاده، علیرضا بهشتی شیرازی، علیرضا حسینی بهشتی، حسن اسدی زیدآبادی، محمدرضا خاتمی، هادی خانیکی، مسعود باستانی، فاطمه گوارایی، فرشاد مومنی، حسین کروبی و محمدتقی کروبی.

بر اساس گزارش سایت کلمه و گزارش‌های رادیو فردا/ س.ن/ک.ر

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.