'نشانه‌ای در دست نیست' که تشکیل لخته خون به واکسن استرازنکا مرتبط باشد

سازمان نظارت بر محصولات دارویی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرده هیچ نشانه ای وجود ندارد که واکسن کرونای استرازنکا/دانشگاه آکسفورد به افزایش خطر ایجاد لخته خون ارتباطی داشته باشد.

در این بیانیه آمده است که آمار بروز مشکل لخته خون در افراد واکسینه شده بیش از میانگین کل جمعیت نیست.

این سازمان که بالاترین مقام تصمیم گیرنده درباره استفاده از دارو در اتحادیه اروپاست این بیانیه را در پی تصمیم برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک و بلژیک برای متوقف کردن توزیع این واکسن صادر کرده است.

این تصمیم پس از آن گرفته شده که گزارش شد شمار اندکی از کسانی که واکسن زده اند با مشکل ایجاد لخته خون رو به رو شدند.

در ایتالیا گزارش شد که یک مرد ۵۰ ساله پس از زدن واکسن کرونای استرازنکا/دانشگاه آکسفورد دچار لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی شده و درگذشته است.

آژانس دارویی اروپا (EMA) نوشت: "درحال حاضر هیچ نشانه ای نیست از اینکه این عوارض - که در فهرست عوارض جانبی واکسن هم ذکر نشده - در اثر زدن واکسن ایجاد شده باشد."

"فواید این واکسن همچنان بر خطرات آن می چربد و همزمان با ادامه تحقیقات درباره موارد بروز مشکل ترومبوز (ظاهر شدن لخته خون در عروق سالم) می توان به تزریق واکسن ادامه دارد."

این سازمان گفت که ۳۰ مورد ترومبوز در میان پنج میلیون نفری که در اروپا این واکسن را دریافت کرده اند مشاهده شده است.

استرازنکا گفت که ایمنی واکسن در جریان کارآزمایی های کلینیکی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. یک سخنگو گفت: "سازمان های نظارتی پیش از تایید داروهای تازه استانداردهای روشن و سفت و سختی درباره کارآیی و ایمنی این داروها دارند."

دفتر نخست وزیر بریتانیا هم اعلام کرد که واکسن استرازنکا/آکسفورد "امن و موثر" است و از مردم خواسته که در زمانی که نوبتشان می‌رسد واکسن بزنند.

سازمان نظارت بر دارو و تجهیزات پزشکی بریتانیا هم می‌گوید "شواهد نشان نمی‌دهد که این مشکلات مربوط به زدن واکسن بوده باشد."

فیل برایان از این سازمان گفت: "لخته خون می تواند به طور طبیعی شکل بگیرد و پدیده نادری نیست. تاکنون بیش از ۱۱ میلیون دُز واکسن استرازنکا در بریتانیا تزریق شده است."

از سوی دیگر فرانسه و آلمان روز پنجشنبه گفتند که به استفاده از واکسن استرازنکا ادامه خواهند داد. اولیویه وران وزیر بهداشت فرانسه گفت که "فواید این واکسن بیش از خطرات آن است."

در تحولی دیگر در این روز آژانس دارویی اروپا برای استفاده از واکسن تک دُزی جانسون و جانسون مجوز صادر کرد. اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: "واکسن ها ایمن تر و موثرتری درحال ورود به بازار هستند."

با این حال برخی گزارش ها حاکیست که واکسن جانسون و جانسون تا ماه آوریل توزیع نخواهد شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.