گزارشگران بدون مرز: طرح مجلس برای منع فعالیت رسانه‌های خارجی در ایران، گامی تازه برای سانسور بیشتر است

سازمان گزارشگران بدون مرز،‌ در بیانیه‌ای طرح قانون جدید درباره منع حضور رسانه‌های خارجی در ایران را «محکوم» کرده، این اقدام را گامی تازه برای «سانسور بیشتر در ایران» برشمرده و خواستار «پس گرفتن این طرح» شده است. ۴۱ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران طرحی را ارائه نموده و به موجب آن خواستار «ممنوعیت فعالیت رسانه‌های خارجی در ایران، به ویژه رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی» شدند.

تبلیغ بازرگانی
سازمان گزارشگران بدون مرز،‌ در بیانیه‌ای، با اشاره به «طرح قانون جدیدی که در مجلس شورای اسلامی ایران در حال بررسی است»، به تلاش این نهاد قانونگذاری در ایران برای «ممنوعیت فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی به‌ویژه خبرنگاران امریکایی و بریتانیایی» اشاره کرده و آورده است: بر اساس طرح قانون جدیدی که در دست بررسی است، «ورود خبرنگاران رسانه‌های خارجی به ایران ممنوع و رسانه‌های داخلی مجاز به انتشار خبرهای این رسانه‌ها نخواهند بود».

سازمان گزارشگران بدون مرز، با اشاره به این طرح جدید، موضوع منع انتشار اخبار رسانه‌ها و حضور خبرنگاران خارجی در ایران را محکوم کرده و هدف از این اقدام را «سانسور بیشتر اطلاع‌رسانی در ایران» برشمرده است. این نهاد مدافع روزنامه‌نگاران، خواستار «بازپس‌گیری» این طرح شده است.

طرح قانون جدید برای منع فعالیت رسانه‌های خارجی در ایران، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ ارائه شده است و به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، این اقدام نشاندهنده آن است که «پوشش (اخبار انتخابات) از سوی رسانه‌های جهانی خوشایند نظام جمهوری اسلامی ایران» نیست.

سازمان گزارشگران بدون مرز، از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بعنوان «انتخابات نمایشی برای انتصاب رییس دولت آینده بدست ولی‌فقیه جمهوری اسلامی ایران» نام برده و در این بیانیه تاکید کرده است: طرح جدید «اقدامی دیگر برای پابرجا نمودن سانسور در همه عرصه‌های اطلاع‌رسانی» است.

این نهاد مدافع روزنامه‌نگاران می‌افزاید: «همین امروز نیز خبرنگاران رسانه‌های خارجی در ایران از لحظه ورود به کشور در نظرداشت و مراقبت مسئولان جمهوری اسلامی» قرار دارند و برای «گزارش‌دهی با نوعی سانسور روبرو» هستند و این سانسور با این هدف انجام می‌شود که آنان «از خطوط ترسیم شده از سوی حکومت فراتر نروند».

سازمان گزارشگران بدون مرز، با اشاره به فشار بر روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور، یادآور شد: «این طرح، روزنامه‌نگاران و بخش‌های فارسی‌زبان رسانه‌های جهانی را نیز تهدید می‌کند». به گفته این نهاد، «سال‌هاست روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج از کشور و خانواده‌های آنها در ایران قربانی آزارگری، بازداشت و محکوم شدن به حبس‌های سنگین می‌شوند».

بر اساس تازه‌ترین رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات منتشر شده از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران از میان ۱۸۰ کشور در جهان، در رده ۱۷۴ قرار دارد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.