گزارشگران بدون مرز از 'جنایت علیه خبرنگاران افغانستان' به دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرد
سازمان گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرده که درباره جنایت‌های انجام شده علیه خبرنگاران افغانستان در یک سال گذشته شکایت‌نامه‌ای به فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی ارسال کرده و از او خواسته در مورد این جنایت‌ها تحقیق و بررسی انجام دهد.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرده که درباره جنایت‌های انجام شده علیه خبرنگاران افغانستان در یک سال گذشته شکایت‌نامه‌ای به فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی ارسال کرده و از او خواسته در مورد این جنایت‌ها تحقیق و بررسی انجام دهد.

در اعلامیه‌ای که گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در ‌سایت خود منتشر کرده، آمده که از حمل/فروردین ۱۳۹۹ تا اکنون در افغانستان ۱۱ خبرنگار و همکار رسانه‌ای کشته شده‌اند.

گزارش‌گران بدون مرز با استناد به ماده ۱۵ اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی، پرونده کشتار خبرنگاران افغانستان را برای تحقیق و بررسی اتهام جنایت جنگی به دادستان دیوان کیفری بین‌المللی ارائه کرده است.

در اعلامیه این سازمان از ترور سه کارمند تلویزیون محلی انعکاس در شهر جلال‌آباد، بسم‌الله عادل مدیر مسئول رادیو صدای غور، محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند، ملاله میوند خبرنگار تلویزیون انعکاس و راننده‌اش در ولایت ننگرهار، رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار تلویزیون الجزیره و خبرگزاری اسوشیدتپرس در ولایت غزنی، زمیر امیری خبرنگار و شفیق‌الله ذبیح کارمند بخش فنی تلویزیون خورشید در کابل به عنوان مصداق جنایت علیه خبرنگاران نام برده شده است.

افغانستان
گزارشگران بدون مرز گفته از سال ۱۳۸۰ به اینسو، دست کم ۱۰۰ خبرنگار در افغانستان برای انجام وظیفه اطلاع‌رسانی جان‌شان را داده‌اند.

این نهاد اعلام کرده که "دلایل قابل قبولی" در دست دارد، که نشان می‌دهد گروه‌های مسلح و در رأس أنها طالبان و برخی گروه‌های وابسته به آنها بیشترین مسئولیت این موج کشتار را بر عهده دارند.

در ماه اسفند/حوت پارسال (۵ مارس ۲۰۲۰) قضات دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه اجازه آغاز تحقیقات در مورد اتهامات جنایات جنگی در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و دیگر طرف‌ها در جنگ افغانستان را صادر کردند.

بر اساس این فرمان دیوان بین‌المللی کیفری عملکرد طرفین نبردها در افغانستان را بررسی خواهد کرد.

گزارش‌گران بدون مرز با اشاره به دریافت این مجوز، گفته دادخواست گزارش‌گران بدون مرز در چارچوب این تحقیق و بررسی انجام شده است تا درباره جنایات انجام شده علیه این خبرنگاران و همکاران رسانه‌ها تحقیق و بررسی شود، عاملان آن مورد پیگرد قانونی قرار گیرد و مصادیق جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت یا هر نوع اتهام دیگر در چارچوب اساسنامه رُم دیوان کیفری آشکار شود.

در اعلامیه گزارش‌گران بدون مرز آمده که از سال ۱۳۸۰ به اینسو، دست کم ۱۰۰ خبرنگار در افغانستان برای انجام وظیفه اطلاع‌رسانی جان‌شان را داده‌اند.

این سازمان گفته ١٦ خبرنگار خارجی نیز در افغانستان کشته شده‌اند.

همچنین گفته شده در بیست سال گذشته ۶۰ رسانه مورد حمله قرار گرفته و تخریب شده است و صدها تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌ها ثبت شده است.

در یک سال گذشته ترورها و انفجارهای مین‌های مغناطیسی در افغانستان به خصوص در شهرهای بزرگ این کشور به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

اکثر قربانیان این ترورها خبرنگاران، فعالان حقوق بشرفعالان مدنی و کارمندان بخش‌های ارائه خدمات عامه نهادهای دولتی بوده‌اند.

دولت افغانستان، گروه طالبان را عامل ترورهای هدفمند می‌خواند، اما این گروه دست‌داشتن در قتل خبرنگاران و فعالان مدنی را رد کرده و با نشر اعلامیه‌ای ادعا کرده که افراد و یا حلقاتی در این قتل‌ها دست دارند که مخالف صلح و آمدن نظام اسلامی در افغانستان هستند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.