bayaniyaha39
نامه سرگشاده‌ی گزارش‌گران بدون مرز به ریاض الاسعد فرمانده ارتش آزاد سوریه و عبدالباسط سیدا رئیس شورای ملی سوریه
در باره گسترش حملات علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران رسمی در سوریه
موقعیت کنونی شما بعنوان یکی از طرف‌های درگیر و مسئولیت تان در تسهیل انتقال قدرت، رعایت کامل حقوق بین‌المللی و تحمیل محترم شمردن آن‌ها را به همه‌ی نیروهای اپوزیسیون اعم از نظامی و غیر نظامی، الزامی می‌کند.
گزارش‌گران بدون مرز انجمن جهانی دفاع از آزادی اطلاع رسانی خواهان جلب توجه شما، نسبت به نگرانی عمیق خود از وضعیت روزنامه‌نگاران سوریه و از این میان خبرنگاران رسانه‌های رسمی کشور و طرفدار رژیم است.
سازمان ما بیش از دو دهه است که سرکوب آزادی بیان و اطلاع رسانی اعمال شده از سوی خانواده‌ی اسد را محکوم می‌کند. از فردای جنبش اعتراضی در ماه مارس ٢٠١١ سازمان ما با تمام توان، اقدامات بی‌شمار سرکوبگرانه‌ی نیروهای نظامی و شبه نظامیان "الشعبیه"، علیه رسانه‌ها و خبرنگاران، شهروند وب‌نگاران محلی و یا خارجی را برای پوشش خبری تظاهرات مخالفان، بر شماری و محکوم کرده است. در حد توان خود چه به شکل معنوی و چه مادی به همیاری کسانی که علیه اعمال سانسور و مسدودسازی حکومتی، وظیفه اطلاع رسانی خود را انجام می‌دهند، شتافته‌ایم. بارها در این مدت گزارش‌گران بدون مرز در باره‌ی نقض فاحش حقوق بشر، وضعیت پناهند‌گان و سانسور دولتی در سوریه به جامعه جهانی هشدار داده است.
در طی هفته‌های اخیر، گزارش‌گران بدون مرز در جبهه‌ی مخالفان رژیم نیز، شاهد افزایش موارد نقض آزادی اطلاع رسانی است. کارکنان رسانه‌های طرفدار رژیم، بیش از بیش هدف ربایش و قتل قرار گرفته‌اند. از این میان در تاریخ ٣ اگوست ٢٠١٢ اعدام محمد ال‌سعید، از سوی گروه ال‌نصرت، این مجری تلویزیون در خانه اش در اواسط ماه ژوئیه ربوده شده بود. در تاریخ ٥ اگوست طلال جنبکلی فیلم بردار تلویزیون رسمی از سوی گروه هارون الرشید وابسته به ارتش آزاد سوریه ربوده شد. در تاریخ ١٠ اگوست یک گروه تلویزیون الاخباریه از سوی ارتش ازاد سوریه دستگیر و زندانی شدند، بنا بر اطلاعاتی که تا این ساعت به دست ما رسیده است، متاسفانه یکی از افراد این گروه کشته شده است، دیگر دستگیر شدگان نیز مجبور به اعتراف تلویزیونی شده‌اند. در فردای این روز، روزنامه‌نگار علی عباس از خبرگزاری رسمی سانا در منزلش به قتل رسید. همچنین از پایان ماه جون دفاتر بسیاری از رسانه‌های دولتی و هوادرار دولت مورد حمله و بمب گذاری قرار گرفته‌ است.
بسیاری از گزارش‌گران خارجی، ما را از دریافت پیام‌های تهدید به مرگ از سوی گروه‌های مخالف، مطلع کرده‌اند. برخی از آنها از سوی گروه‌های کوچک جهادی ربوده شده بودند. این اقدامات به شکل غم‌انگیزی یادآور روش‌های بکار گرفته شده از سوی رژیم بشار‌السد علیه روزنامه‌نگاران مخالف است.
ما به خوبی می‌دانیم که مخالفان در سوریه از گروه‌های متفاوتی تشکیل شده است، با این حال، ما از شما بعنوان نمایندگان عالی و مهمترین تجمع اپوزیسیون سوریه، می‌خواهیم به شکل علنی این اقدامات سرکوبگرانه را محکوم و در باره چگونگی انجام آنها تحقیق و بررسی انجام دهید. موقعیت کنونی شما بعنوان یکی از طرف‌های درگیر و مسئولیت تان در تسهیل انتقال قدرت، رعایت کامل حقوق بین‌المللی و تحمیل محترم شمردن آن‌ها را به همه‌ی نیروهای اپوزیسیون اعم از نظامی و غیر نظامی، الزامی می‌کند. یادآور می شویم، بسیاری ازعهدنامه‌های جهانی و از این میان قعطنامه‌ی ١٧٣٨ شورای امنیت سازمان ملل، حفاظت از رسانه ها و کارکنان اطلاع رسانی را برای همه‌ی طرف‌های درگیر جنگ، وظیفه‌‌ای الزام آور اعلام کرده‌اند.
ما با قاطعیت پخش و نشر تبلیغات یک سویه سیاسی، پیام‌های کین‌پراکن و دعوت به خشونت علیه شهروندان غیر نظامی را محکوم می‌کنیم، هم‌چنان که بر این باوریم که خبرنگاران و شهروندان نیز نباید مورد حمله قرار گیرند و قربانی خشونت شوند. جان و کرامت آنها باید حفظ شود تا آزادی اطلاع رسانی محفوظ بماند. ارتش آزاد سوریه و دیگر گروه‌های مخالف باید به شکل فوری و بدون قید و شرط روزنامه‌نگاران و همکاران رسانه‌هایی را که اسیر کرده‌اند، از جمله خبرنگاران الاخباریه را آزاد کنند. باید به شکل فوری به بدرفتاری و رفتار تحقیر کننده علیه بسیاری از روزنامه‌نگاران اسیر و مجبور کردن آنها به اعترافات در برابر دروبین های فیلم برداری که با تهدید انجام می شوند، پایان دهند.
این اقدامات نه تنها مغایر با حقوق بشر و مسئولیت بین المللی شماست، از انجا که چهره‌ای نامطلوب از اپوزیسوین سوریه در میان مردم و نیروهای حمایت کننده در جهان به نمایش می‌گذارند، ناکارا نیز هستند.
با احترام و امید به توجه شما به مفاد این نامه، بهترین آرزوی های مرا پذیرا باشید
کریستف دولوار
مدیرکل گزارش‌گران بدون مرز
١٤ اگوست ٢٠١٢ پاریس

 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.