حسین توفیق، آخرین سردبیر "توفیق" درگذشت
حسین توفیق، از سردبیران هفته‌نامه طنز "توفیق" و همنام بنیانگذار این نشریه، روز چهارشنبه نهم فروردین در ۸۸ سالگی بر اثر ابتلا به عفونت ریه در بیمارستانی تهران درگذشت. وی پس از توقیف این نشریه در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، فعالیت مطبوعاتی را کنار گذاشت.

حسين توفيق، مؤسس مجله توفيق، در زمان پادشاهي احمدشاه در سال ۱۳۰۱ امتياز يك نشريه فكاهی به نام «توفيق» را گرفت. و تا پيش از قدرت گرفتن رضاشاه، این نشریه انتقادات ملايمي از دستگاه حاكم می‌کرد، اما در دوران رضاشاه تا سال ۱۳۱۷ توفيق مشی انتقادی نداشت و بيشتر با محتوای شعر، نثر و آگهی به چاپ مي‌رسيد.

پس از مرگ حسین توفیق در سال ۱۳۱۸ مدیریت این نشریه بر عهده محمد‌علی توفیق، فرزند وی گذاشته شد. در دوره‌های بعد نیز حسن، حسین و عباس، نوه‌های خواهری حسین توفیق (بنیانگذار توفیق) این نشریه را تا زمان توقیف آن به دستور دولت وقت ایران، اداره کردند.

توفیق، هفته‌نامهٔ فکاهی و طنز ایران با حدود نیم قرن فعالیت، پنج‌شنبه‌ها منتشر می‌شد. کیومرث صابری، عمران صلاحی و هادی خرسندی، از آخرین نویسندگان توفیق بودند.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.