علی‌اکبر تجویدی نقاش و باستان‌شناس ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک درگذشت
علی اکبر تجویدی، نقاش، پژوهشگر، باستان‌شناس و نگارگر و از شاگردان کمال‌الملک روز شنبه ۲۰ خرداد ماه در ۹۱ سالگی در پاریس درگذشت.
خبرگزاری ایرنا به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر ایران با اعلام این خبر نوشته که هنوز درباره زمان مراسم تشییع و خاکسپاری علی‌اکبر تجویدی اطلاعاتی منتشر نشده است.
اما سفارت ایران در پاریس با تائید خبر درگذشت علی اکبر تجویدی اعلام کرده که پیکر وی "بنا به وصیتش برای دفن در بهشت زهرا بزودی به ایران منتقل می‌شود" تا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.
علی‌اکبر تجویدی متولد ۱۳۰۵ فرزند هادی خان تجویدی و برادر محمد و علی تجویدی از نقاشان و نوازندگان فقید کشورمان و صاحب مقالات و تألیفات متعددی در زمینه هنر و فرهنگ ایرانی بود.
از جمله آثار وی می‌توان به کتاب "نگاهی به هنر نقاشی ایران از آغاز تا قرن دهم هجری" اشاره کرد.
این کتاب، نخستین کتاب تخصصی درباره نقاشی ایرانی است که سیر تاریخی دارد و از نقاشی غارهای لرستان آغاز شده و ادوار متعدد را همراه با نمونه‌های تصویری با کیفیت شایسته نشان می‌دهد و انجام پژوهش را به عهد صفوی می‌رساند.
همکاری در انتشار کتاب «پنجمین کنگره جهانی باستان شناسی و هنر ایران" در سال ۱۳۴۷ نیز از دیگر آثار این هنرپژوه است.
تجویدی شاگردان کمال‌الملک و از هنرآموختگان مدرسه صنایع مستظرفه، یکی از مهم‌ترین هنرمندان و پژوهشگران خاندان تجویدی بود. 

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.