نانسی دوپری، افغانستان‌شناس مشهور درگذشت
نانسی هاچ دوپری، افغانستان شناس مشهور آمریکایی به دلیل بیماری و کهولت سن در کابل درگذشت.
به گفته وحید وفا، مسئول مرکز منبع معلومات افغانستان که توسط خانم دوپری در دانشگاه کابل ایجاد شده، خانم دوپری حوالی ساعت ۳:۲۰ دقیقه بامداد امروز، یکشنبه ۱۹ سنبله/ شهریور در بیمارستان امیری کابل درگذشت.
او گفت که خانم دوپری به دلیل کهولت سن دارای بیماری قلب، کلیه و شش بود که سالها با آن مبارزه کرد.
خانم دوپری متولد ۱۹۲۷ بود و به هنگام مرگ ۹۰ سال داشت.
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان از مرگ خانم دوپری ابراز تاسف کرده و گفته افغانها ارزش و احترام خدمات چندین دهه او را می‌دانند.
خانم نانسی دوپری از سال ۱۹۵۰ با افغانستان آشنا شد و از آن به بعد بارها به افغانستان سفر کرده و سال‌ها در این کشور زندگی کرد.
او اخیرا یک ساختمان جدید با طراحی قدیمی را در محوطه دانشگاه کابل به نام "مرکز منبع معلومات افغانستان" ایجاد کرد که روزانه پذیرای د‌ه‌ها دانشجوی دانشگاه کابل و محققان افغان است.

افغانستان

خانم دوپری این ساختمان جدید با طراحی قدیمی را در محوطه دانشگاه کابل به نام مرکز منبع معلومات افغانستان ایجاد کرد


این مرکز برای اولین بار توسط خانم دوپری در سال ۱۹۸۹ در شهر پیشاور پاکستان ایجاد و بعد به افغانستان منتقل شد.
او قبلا به بی‌بی‌سی گفته بود که همراه شوهرش لوئی دوپری سالها قبل به افغانستان آمده بود ولی در آن زمان کابل چهره غمناک کنونی را نداشت.
خانم دوپری پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که باید چهره کابل از پشت دیوارهای سیمانی بیرون آید و این زمانی ممکن خواهد شد که مردم به صلح فکر کنند.
دوپری از رنج‌های که برای ایجاد این مرکز کشیده سخن گفته بود، اما اولین نسخه‌ای را که برای این مرکز جمع آوری کرده بیاد نمی‌آورد ولی می‌گوید که شاید یکی از کتاب‌های شوهرم درباره افغانستان بود.
او گفته بود که کار این مرکز را با ثبت شمار محدود منابع آغاز کرده بود ولی اکنون ۸۰ هزار سند در آن وجود دارد و هر روز بر شمار آنها افزوده می‌شود.
نانسی دوپری به فارسی حرف نمی‌زد و می‌گفت که فارسی من خیلی شکسته است. اما از مردم افغانستان می‌خواست که بردبار باشند.
او می‌گفت که تنوع فرهنگی و قومی خود یک نعمت است. او می‌گفت که تنفر از همدیگر باعث هدر رفتن انرژی می‌شود و اگر افغان‌ها همدیگر را بپذیرند، زندگی‌شان زیبا خواهد شد و آن زمان صلح خواهد آمد و افغانستان دوباره راه ترقی را خواهد پیمود. 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.