نادر گلچین، خواننده موسیقی سنتی ایران درگذشت
نادر گلچین، خواننده موسیقی سنتی ایران، روز جمعه ۳۱ شهریور در ۸۱ سالگی بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.

نازنین گلچین، فرزند این هنرمند به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که پدرش به دلیل بیماری ریوی از حدود یک‌ماه پیش در بیمارستان هتل گاندی تهران بستری بود.

نادر گلچین در سال ۱۳۱۵ در شهر رشت متولد شده بود و در سال ۱۳۳۹ با مهاجرت به تهران، همکاری با اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر را آغاز کرد.

او در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۲ در رادیو ایران فعالیت داشت و در موسیقی با هنرمندانی چون فرامرز پایور، منصور صارمی، پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، فضل‌الله توکل، جهانگیر ملک، امیرناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، آبتین اجلالی و منصور نریمان همکاری کرد.

گلچین از جمله خوانندگان صاحب سبک و دارای صدایی خاص خود بود و از آثارش می‌توان به "یوسف گم گشته"، تصنیف‌های "مرغ سحر"، "ناوک مژگان"، "قصه شهر عشق"، "مسبب"، "من دیگه بچه نمیشم" و آلبوم‌های "گریز"، "نفس باد صبا" و "زلف بنفشه" اشاره کرد.

این خواننده پس از انقلاب، پس از ۳۵ سال کناره‌گیری، آلبومی به نام "گریز" با همکاری فریدون شهبازیان منتشر کرد.

قرار است که پیکر نادر گلچین روز یکشنبه دوم مهر، از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شود.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.