درگذشت علی اشرف درویشیان، نویسندۀ چپ‌گرای ایران
علی اشرف درویشیان، نویسندۀ ایرانی، روز پنجشنبه ۴ آبان/٢۶ اکتبر در ۷۶ سالگی درگذشت. شهناز دارابیان، همسر درویشیان به خبرگزاری‌های ایرانی گفت که شوهرش از نارسایی ریوی رنج می‌برده است. وی در بیمارستانی در تهران فوت کرد.

علی‌اشرف درویشیان، متولد سال ۱۳۲۰ در کرمانشاه، از روشنفکران چپ ایران محسوب می‌شود که در حوزۀ ادبیات عامه و همچنین ادبیات کودک کار کرده است.

نخستین اثر وی در سال ١٣۵٢ تحت عنوان "از این ولایت" منتشر شد. "آبشوران" یکی دیگر از آثار موفق او به شمار می‌آید. عنوان این کتاب، نام محله‌ای است در کرمانشاه که درویشیان در آن به دنیا آمده است. افسانه‌ها و متل‌های کردی از دیگر آثار اوست که علاقه و تلاش وی را به جمع‌آوری فرهنگ و قصه‌ها و باورهای عامیانه نشان می‌دهد. وی همچنین مجموعۀ بزرگی را با همکاری رضا خندان مهابادی به اسم "فرهنگ افسانه‌های مردم ایران" منتشر کرده است.

درویشیان که سال‌ها یکی از اعضای فعال کانون نویسندگان بود، در سال‌های قبل از انقلاب به دلایل سیاسی چند بار به زندان افتاد. او با شروع انقلاب ١٣۵٧ از زندان آزاد شد.

علی‌اشرف درویشیان خود را پیرو صمد بهرنگی می‌دانست و تلاش می‌کرد که راه و نگرش وی را ادامه دهد.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.