طاهر احمدزاده درگذشت
طاهر احمدزاده، فعال سیاسی متعلق به جریان ملی مذهبی، روز پنج‌شنبه ۹ آذر در سن ۹۶ سالگی در تهران درگذشت. دو پسر او در دوره پهلوی و سومی در دوره جمهوری اسلامی اعدام شدند.
اولین استاندار خراسان پس از انقلاب اسلامی ایران، از فعالان نهضت ملی شدن نفت ایران و فعال سیاسی متعلق به جریان ملی مذهبی روز پنج‌شنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) درگذشت.
طاهر احمدزاده متولد سال ۱۳۰۰ در شهر مشهد بود. او در دوران حکومت پهلوی بارها بازداشت شده و سالها زندانی بود. احمدزاده آخرین بار در آبان ماه سال ۱۳۵۷ به همراه سایر زندانیان سیاسی از زندان آزاد شد.
او که پس از انقلاب اسلامی به سمت استاندار خراسان انتخاب شده بود مدتی بعد به دلیل سیاست‌های چپ‌گرایانه و نیز سخنان تند و تیزش مورد حملات جناح راست قرار گرفت و در نهایت در آذرماه سال ۱۳۵۸ از این سمت استعفا داد. گفته شد که آیت‌الله خمینی از او خواسته تا استعفا دهد.
طاهر احمدزاده در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ از حوزه خراسان نامزد شد و مورد حمایت گروه‌های چپ مذهبی از جمله سازمان مجاهدین خلق و جاما قرار گرفت اما موفق به راهیابی به این مجلس نشد.
او پدر مسعود، مجید و مجتبی احمدزاده بود که دو پسر اول در سال ۱۳۵۰ و مجتبی در سال ۱۳۶۰ اعدام شدند. مسعود احمدزاده از بنیان‌گذاران سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران بود.

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.