مرگ حمید ذوالنور، نزدیک‌ترین همکار شاپور بختیار
حمید ذوالنور، یکی از نزدیک‌ترین یاران شاپور بختیار و رئیس شورای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عالی "نهضت مقاومت ملّی ایران"، در هشتاد سالگی در پاریس درگذشت. حمید ذوالنور یکی از کسانی است که بعد از مرگ شاپور بختیار برای ادامۀ راه او بسیار تلاش کرد.
نهضت مقاومت ملی ایران اعلام کرد که طبق اطلاع دریافت شده از طرف خانوادۀ مهندس حمید (مصطفی) ذوالنور، وی به‌دنبال یک بیماری طولانی، در ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز جمعه ١٠ آذر/ اول دسامبر ٢٠۱٧ در پاریس درگذشت.
حمید ذوالنور در سال ١٩٣٧ میلادی/ ١٣١۶خورشیدی در شیراز به دنیا آمد. بعد از آموزش ابتدایی و متوسطه در زادگاهش، برای تحصیلات عالی به تهران رفت و در دانشکده‌ فنی ثبت نام کرد و بعد از موفقیت در رشتۀ مهندسی، با اخذ بورس تحصیلی برای ادامۀ آموزش به اروپا رفت.
حمید ذوالنور از همان سال‌های کودکی که مقارن با اوج "نهضت ملی" به رهبری دکتر مصدق می‌شد، با سیاست و مبارزۀ سیاسی آشنا گردید. این آشنایی به عضویت وی در حزب ایران انجامید.
مقارن با فعالیت مجدد "جبهۀ‌ٔ ملی" در تابستان ١٣٣٩ و به‌دنبال آن تشکیل "کمیته دانشگاه وابسته به جبههٔ ملّی"، حمید ذوالنور مسئولیت این کمیته را به‌عهده داشت.
در این زمان مسئولیت ارتباط جبههٔ ملّی با کمیتۀ دانشگاه، از طرف هیئت اجرائیهٔ جبههٔ ملی به دکتر شاپور بختیار محول شد.
رابطۀ خلل ناپذیر حمید ذوالنور با شاپور بختیار، از همان سال‌ها آغاز شد و همکاری بسیار نزدیک آنان در دورۀ کوتاه نخست‌وزیری بختیار و سپس در خارج از کشور در چارچوب "نهضت مقاومت ملی ایران" ادامه داشت.
حمید ذوالنور از نزدیک‌ترین یاران شاپور بختیار بود و بعد از قتل رهبر نهضت مقاومت ملی ایران نیز تمامی توان خود را صرف ادامۀ راه او نمود.


از راست به چپ: حمید ذوالنور، شاهرخ وزیری، مهدی خرازی و شاهپور بختیار

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.