ژیوانشی، طراح معروف مد درگذشت
اوبر دو ژیوانشی طراح مد سرشناس اهل فرانسه که لباس‌های معروفی برای ستارگان و افراد مشهوری مانند اودری هپبورن، گریس کلی و ژاکلین کندی طراحی کرده بود در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

خانواده و نزدیکان او با تایید این خبر گفتند: با تاثر و تاسف فراوان اعلام می‌کنیم که اوبر تفن دو ژیوانشی درگذشته است.

او احتمالا شهرت خود را مدیون خلق لباس نمادین اودری هپبورن در صحنه آغازین "فیلم صبحانه در تیفانی" است که به "لباس کوچک سیاه" مشهور شد.

اودری هپبورن پیشتر گفته بود لباس ساده و دوست داشتنی ژیوانشی به من کمک زیادی کرد و این احساس را داد که همان شخصیتی هستم که نقشش را بازی می‌کنم.

دوستی ۴۰ ساله بین اودری هپبورن و ژیوانشی به مستحکم شدن جایگاه ژیوانشی در دنیای مد و سینما کمک شایانی کرد.

ژیوانشی و ایمان مدل معروف در سال ۲۰۰۲
ژیوانشی و ایمان مدل معروف در سال ۲۰۰۲

ژیوانشی اشراف‌زاده‌ای بود که بعد از جنگ جهانی دوم در کنار کسانی مانند پیر بالمن و کریستین دیور که در آن زمان ناشناخته بودند کار کرد.

او قبل از افتتاح تشکیلات و مزون خودش در سال ۱۹۵۲ در استخدام طراح پیشرو السا شیاپرلی بود. در آن زمان بود که او مفهوم بلوز، دامن، ژاکت و شلوار را به طور جداگانه و ترکیبی و هماهنگ معرفی کرد.

او به سرعت سراغ طراحی و دوخت لباس مردانه رفت. ژیوانشی به نیویورک رفت و در آنجا هم همچنان موفق بود. یکی از مشتریان سرشناس او بانوی اول آمریکا ژاکلین کندی بود که یکی از لباس‌های طراحی ژیوانشی را در مراسم تشییع‌جنازه همسرش جان اف کندی بر تن کرد.

گریس کلی، ستاره سینما که بعدها با حکمران شاهزاده‌نشین موناکو ازدواج کرد، یکی دیگر از مشتریان معروف او بود.

ژیوانشی در سال ۱۹۷۰ وارد دنیای طراحی داخلی هتل‌ها شد و حتی طراح داخلی اتومبیل فورد کنتینانتال را برعهده گرفت.

سال ۱۹۷۰ طراحی‌های او روی فرش قرمز اسکار درخشید و در مراسم فرش قرمز آن سال هنرپیشه‌هایی مثل چادویک بوزمن لباس طراحی ژیوانشی را بر تن داشتند.

گفته می‌شود که ژیوانشی برای بیش از نیم قرن نماد شیک‌پوشی و ظرافت جهان مد در پاریس بود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.