اجساد سیمون وی و همسرش به پانتئون منتقل شد
باقی مانده اجساد سیمون وی، فیلسوف انسانگرا، وزیر پیشین بهداشت فرانسه و بنیانگذار قانون حق سقط جنین در این کشور، و آنتوان وی، همسرش، روز یکشنبه یکم ژوئیه، طی مراسمی با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی – اجتماعی این کشور به معبد پانتئون منتقل شد.
ماکرون در این مراسم گفت که تصمیم انتقال جسد سیمون وی به پانتئون یک تصمیم شخص او یا بازماندگان سیمون وی نبوده، بلکه این تصمیم از جانب "همه فرانسوی‌ها" اتخاذ شده است.

رئیس جمهوری فرانسه تأکید کرد که با ورود جسد سیمون وی به این مکان مهم، نسلی از زنان که کشور فرانسه را ساختند، وارد پانتئون می‌شود.
کمی پیش از ساعت ده و نیم صبح به وقت محلی، تابوت‌های حامل اجساد سیمون وی و آنتون وی از محل یادبود قربانیان آشویتس در پاریس خارج و به سوی پانتون آورده شد.
در دو روز گذشته این اجساد در محل یادبود قربانیان آشویتس در پاریس قرار داشت و فرانسوی‌ها با حضور در این محل به این بازمانده از آشویتس ادای احترام کردند.

سیمون وی، روز جمعه ۳۰ ژوئن سال گذشته در سن ۸۹ سالگی در پاریس درگذشت.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.