درگذشت عباس صفویان، رئیس پیشین دانشگاه ملی و پزشک معالج شاه
پروفسورعباس صفویان، پزشک برجسته و استاد دانشگاه‌های پزشکی فرانسه و ایران، روز پنجشنبه ٢٨ ماه ژوئن در ٨٩ سالگی در پاریس درگذشت.

عباس صفویان در سال ١٣٠٨ خورشیدی در شیراز به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره‌ تحصیلات متوسطه، در ١٧ سالگی برای ادامه تحصیل در شهر دانشگاهی "موُن‌پُلیه" در فرانسه مستقر شد.
عباس صفویان در سال ١٩۶۶ میلادی/ ١٣۴۵ خورشیدی، با درجه عالی پزشکی فارغ‌التحصیل گردید و به فاصله کوتاهی با کسب صلاحیت تدریس، به درجه پروفسوری بیمارستان‌های فرانسه نائل آمد.

دکتر صفویان پس از تدریس در دانشگاه‌های فرانسه به ایران رفت و پس از ریاست دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در سال ١٩٧۴ میلادی/ ١٣۵٣، به ریاست دانشگاه ملی ایران نامیده شد. وی در پایان خدمت خود در ایران، در سال ١٩٧٧ میلادی به فرانسه بازگشت و به تدریس در دانشگاه‌های فرانسه ادامه داد.

پرفسور صفویان در سال‌های بلافصل پیش از انقلاب اسلامی، به عنوان پزشک معالج پادشاه ایران به دربار دعوت شد و به عنوان پزشک ویژه محمدرضا شاه پهلوی خدمت کرد و بر پروندۀ معالجات وی نظارت داشت.

مطب دکتر صفویان در پاریس تا اواخر عمرش دایر بود و بسیاری از ایرانیانی که از سال‌ها پیش بیمار وی بودند همچنان از حذاقت استثنایی او بهره می‌بردند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.