درگذشت کلود لانزمن، خالق فیلم انسانگرا و تأثیرگذار "هولوکاست"
"کلود لانزمن" فیلمساز و نویسنده فرانسوی و کارگردان فیلم "هولوکاست" روز پنج‌شنبه پنجم ژوئیه/ ۱۴ تیرماه در ۹۲ سالگی در منزل خود در پاریس درگذشت. مرگ این هنرمند، موجی از واکنش را در فرانسه برانگیخت.

خبر درگذشت این فیلمساز را ناشر وی، گالیمار اعلام کرد.

"کلود لانزمن" که در سال ۱۹۲۵ در حومه پاریس به دنیا آمد در سال ۱۹۴۳ و در جریان جنگ جهانی دوم به نیروهای مقاومت فرانسه پیوست. پس از جنگ او به سراغ کار خبرنگاری رفت و در نشریاتی چون "فرانس- دیمانش" و "له‌تان مدرن" مشغول به کار کرد.

در سال ۱۹۵۲ دوستی او با "ژان پل سارتر" و همچنین "سیمون دوبووار" دو نویسنده و فیلسوف فرانسوی آغاز شد که تا زمان مرگ این دو ادامه یافت.

او نخستین فیلم بلند خود را با عنوان "چرا اسرائیل" در سال ۱۹۷۲ ساخت. لانزمن در این فیلم با مرور سرنوشت کسانی که سرزمین اسرائیل را ساختند و نسل اول یهودیان در این کشور، از یهودی‌هایی می‌گوید که از کشتار نازی‌ها جان به در بردند. همچنین او در این فیلم زندگی کارگران، روشنفکران و گروه‌های مختلف یهودی ساکن اسرائیل را نشان می‌دهد.

لانزمن در سال ۱۹۸۵ یکی از مهمترین آثار خود با عنوان "هولوکاست" را کارگردانی کرد که از آن با عنوان فیلمی "انسان‌گرا" یاد می‌شود که از زمان ساخت، بر تماشاگران بسیاری تاثیرگذار بوده است.

"هولوکاست" مستندی 9 ساعته درباره کشتار یهودیان در این واقعه است. این فیلم برنده جایزه سزارافتخاری در سال ۱۹۸۶ شد. در این فیلم، او با بازماندگان، جانیان و گروه‌های دیگر شاعد این واقعه صحبت کرده است.

این فیلمساز آثار دیگری نیز درباره جنگ جهانی دوم ساخت. در سال ۲۰۱۳ در جشنواره کن، مستندی از او با عنوان "آخرین بی‌عدالتی" معرفی شد که باز به مسئله یهودیان در اروپا می‌پردازد.

همان سال او جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را برای مجموعه آثار تصویری خود دریافت کرد.

او همچنین در چندین فیلم به عنوان بازیگر نقش‌آفرینی کرده است.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.