عباس امیرانتظام درگذشت
عباس امیرانتظام، سخنگو و معاون نخست وزیر دولت موقت مهدی بازرگان پس از انقلاب اسلامی که از وی به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی جمهوری اسلامی نام برده می‌شد، درگذشت.

الهه امیرانتظام، همسر این شخصیت سیاسی ۸۶ ساله در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایرنا خبر درگذشت وی را تائید کرده است.

به گفته خانم امیرانتظام، وی صبح روز پنج‌شنبه (۲۱ تیر) دچار تشنج شد و تلاش تیم پزشکی که برای احیای وی در منزل حضور یافته بودند، بی‌نتیجه ماند و او پیش از رسیدن به بیمارستان، جان سپرد.

عباس امیر انتظام، عضو جبهه ملی ایران، معاون نخست وزیر در دولت موقت مهدی بازرگان پس از انقلاب سال ۵۷ ایران و سفیر جمهوری اسلامی در کشورهای اسکاندیناوی بود.

به‌دنبال حمله دانشجویان «خط امام» به سفارت آمریکا در ایران، وی به اتهام «جاسوسی» و «همکاری» با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا بازداشت و به اعدام محکوم شد.

امیرانتظام و نزدیکان وی این اتهام را رد می‌کردند و وی سال ۷۷ در گفت‌و‌گو با روزنامه جامعه در این زمینه گفته بود که به عنوان «مسئول مذاکره و مکاتبه با تمام سفارتخانه‌ها» در داخل ایران، مکاتباتی «رسمی و قانونی» با سفارت آمریکا نیز انجام داده بود.

به گفته وی٬ «اما آنهایی که سفارت را اشغال کردند، این نامه‌ها را به عنوان اسناد جاسوسی علیه دولت وقت و شخص من مورد استفاده قرار دادند. مطلقاً چیز دیگری نبود، مطلقاً.»

با این حال حکم اعدام وی به حبس ابد کاهش یافت و چندین سال بود که به علت کهولت سن و بیماری، به جای زندان، در منزل خود تحت مراقبت قرار داشت.

وی متولد سال ۱۳۱۱ تهران و دارای مدرک مهندسی برق از دانشکده فنی دانشگاه تهران و فوق لیسانس مهندسی از آمریکا بود.

امیرانتظام که دارای سه فرزند است، پس از انقلاب موفق به دیدار با فرزندان خود نشده و الهام اميرانتظام، دختر وی هنگام دریافت جایزه شهامت اخلاقی بنیاد یان کارسکی در سال ۸۲ به نمایندگی از طرف پدرش، گفت: «آخرين باری که پدرم را ديدم، ۱۰ سال بيش نداشتم.»

وی از قول پدرش نیز پیامی برای این مراسم قرائت کرد که امیرانتظام گفته بود: «وقتی به زندان می‌رويد، خشمگين هستيد. ابتدا تنها فکر و ذکر شما اين است که بيگناه هستيد. ۱۰ سال که می‌گذرد، احساس می‌کنيد فراموش شده‌ايد، مثل مردگان. ۲۰ سال که می‌گذرد و در زندان جوانی را ملاقات می‌کنيد که شما را به جای می‌آورد و برايتان احترام قائل می‌شود...می‌فهميد که بخشی از تاريخ شده‌ايد. تازه آن‌وقت می‌فهميد که خداوند قصد حفظ شما را داشته تا شاهد نقض حقوق هم‌ميهنان‌تان و بی‌عدالتی عليه آنها باشد و اعتراض کنيد.»

از عباس امیرانتظام در سال ۸۱ نیز کتابی دوجلدی با عنوان «آنسوی اتهام» منتشر شد که به بیان خاطرات وی از دوران بازداشت تا محاکمه پرداخته است.

با استفاده از ایرنا و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.