مراسم یادبود مک‌کین صحنه نمایش همبستگی فراحزبی علیه سیاست‌های ترامپ
مراسم یادبود سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین با حضور سیاستمداران برجسته دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات به صحنه همبستگی فراحزبی در انتقاد از رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ تبدیل شد. دونالد ترامپ به این مراسم دعوت نشده بود.

به خواست سناتور جان مک‌کین، باراک اوباما و جورج دبلیو بوش دو سخنران مراسم یابود او در کلیسای جامع واشنگتن بودند. این مراسم شنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) برگزار شد.

دو رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، سناتور مکـکین را سیاستمدارای از خودگذشته خواندند که با تلاش‌های خود "آمریکا را بهتر کرد".

رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، دونالد ترامپ به خواست جان مک‌کین به مراسم یادبود او دعوت نشده بود. او هنگام برگزاری این مراسم به بازی گلف رفته بود.

اوباما و بوش هر دو در سخنرانی خود در مراسم یادبود سناتور مک‌کین از بردن نام رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، دونالد ترامپ خودداری کردند اما همزمان از سیاست‌های تفرقه‌افکن او در حضور شمار بسیاری از سیاستمداران سرشناس آمریکا از جناح‌های مختلف سیاسی انتقاد کردند.

باراک اوباما، سیاست‌مدار دمکرات با ستایش از سناتور جمهوری‌خواه مک‌کین، او را "مردی خارق‌العاده" خواند که سمبل بهترین‌ ویژگی‌های آمریکا بود. اوباما افزود: «زندگی ما به ظاهر ممکن است شریرانه، پر از توهین و خودشیفتگی به نظر رسد. این سیاستی است که تظاهر به شجاعت و قدرت می‌کند اما در حقیقت از ترس نشأت می‌گیرد.»

جورج دبلیو بوش‌، سیاستمدار جمهوری‌خواه نیز در مراسم یادبود سناتور مک‌کین فاصله خود از دونالد ترامپ را روشن کرد و گفت: «جان مردی وفادار به ارزش‌های خود بود. او به شرافت هر موجود زنده‌ای احترام می‌گذاشت، شرافتی که به مرز‌های مشخصی محدود نمی‌شود و برابر دیکتاتور سر خم نمی‌کند.»

تندترین سخنان را اما دختر سناتور مک‌کین، مگان با اشاره به شعار انتخاباتی دونالد ترامپ "عظمت آمریکا را برگردان" ایراد کرد. او گفت: «آمریکای جان مک‌کین نیازی به بازگردان عظمت خود نداشت، چون عظمت آن همیشگی است.» او افزود: «ما اینجا عزادار از دست رفتن یک عظمت آمریکایی هستیم، عظمتی واقعی نه حرافی‌های بی‌ارزش مردانی که هرگز حتی در حد و اندازه او فداکاری نکرد‌ه‌اند.»

مراسم یادبود مک‌کین در کلیسای جامع واشنگتن
مراسم یادبود مک‌کین در کلیسای جامع واشنگتن

سناتور مک‌‌کین یکی از سرسخت‌ترین منتقدان دونالد ترامپ بود. ترامپ نیز در جریان مبارزات انتخاباتی خود با اشاره به دوران اسارت جان مک‌کین در جنگ ویتنام گفته بود: «من آد‌م‌هایی را دوست دارم که زندانی نبودند.»

جان مک‌کین مراسم یادبود خود را تا کوچکترین جزئیات برنامه‌ریزی کرده بود. او با دعوت دوستانه از باراک اوباما بار دیگر مخالفت خود را با سیاست‌های دونالد ترامپ نشان داد. مک‌کین با هر دو رئیس‌جمهور پیشین این کشور، بوش و اوباما، در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رقابت کرده بود. مادر ۱۰۶ ساله جان مک‌کین، همسر و هفت فرزند او در مراسم روز شنبه حضور داشتند.

وزیرخارجه، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس کارکنان کاخ‌سفید، دختر دونالد ترامپ، ایوانکا و همسر او جرد کوشنر در مراسم یادبود سناتور مک‌کین در کلیسای جامع واشنگتن حضور داشتند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.