ژیلبر لازار دوستدار زبان ها و تمدن های ایرانی درگذشت
ژیلبر لازار، زبان شناس و ایرانشناس معروف فرانسوی، و عضو آکادمی علوم فرانسه، پنجشنبه ششم سپتامبر در سن ٩۸ سالگی چشم بر جهان فروبست. لازار از شاگردان "اِکول نرمال سوپریور" پاریس بود. وی در سال ۱٩٤۶ موفق به کسب "اِگرگاسیون" در رشتۀ دستور زبان شد و دو سال بعد از "مدرسۀ ملی زبان های زندۀ شرقی" پاریس که بعدتر به "موسسسۀ ملی زبان ها و تمدن های شرقی" تغییر نام داد، دیپلم زبان فارسی گرفت.

ژیلبر لازار از ۱٩۵۱ تا ۱٩۶٩ استاد زبان ها و تمدن های ایرانی در دانشگاه سوربون پاریس بود و از ۱٩۶۹ تا ۱٩۸۷ ریاست بخش شرقشناسی و سپس بنیاد مطالعات ایرانی را برعهده گرفت. ژیلبر لازار از ۱٩۷٢ تا ۱٩٩۰ مدیر مطالعات زبانشناسی و سپس زبان های ایرانی در "مدرسۀ مطالعات عالی پاریس" نیز بود.

بسیاری از دانشجویان ایرانی در فرانسه به ویژه آن دسته از دانشجویانی که مسائل ایران را مطالعه می کردند طی این دورۀ نسبتاً طولانی از آثار، دانش، متانت و افتادگی ژیلبر لازار بهره بردند. هما ناطق، علی شریعتی از جمله دانشجویان ایرانی ژیلبر لازار در سال های ۱٩۶٠ بودند. مهدی مظفری که تحصیلات خود را طی همین دوره در پاریس در رشتۀ علوم سیاسی انجام داده گفته است : "به دلیل اینکه رشتۀ تحصیلی ام نه ایرانشناسی یا شرقشناسی، بلکه علوم سیاسی بودم، لاجرم از طریق دوست دورۀ جوانی ام علی شریعتی و همسر وی پوران شریعت رضوی با ژیلبر لازار آشنا شدم که هر دو ارادت خاصی به لازار داشتند و از دانشجویان وی به شمار می رفتند. مظفری تصریح می کند که ژیلبر لازار پژوهشگر دانشگاهی به معنای واقعی کلمه بود و از احترام و منزلت خاصی در نزد دانشگاهیان و دانشجویان بهره مند بود.

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.