برناردو برتولوچی، «آخرین امپراطور سینمای ایتالیا»، درگذشت
برناردو برتولوچی، کارگردان سرشناس سینما، سازندۀ «آخرین تانگو در پاریس» بامداد دوشنبه ٢٦ نوامبر/ ۵ آذر، در سن ٧٧ سالگی در رُم درگذشت. او که یکی از بزرگترین آفرینندگان سینمای ایتالیا و جهان بود، در ١۵ سالگی با دیدن فیلم «دولچه ویتا» ساختۀ فدریکو فلینی مسحور سینما شد و از همان هنگام دست بکار تهیۀ فیلم شد. ژیل ژاکوب، رئیس پیشین فستیوال کَن، با شنیدن خبر درگذشت برناردو برتولوچی، با اشاره به فیلم پُرآوازۀ او «آخرین امپراطور» گفت که وی «آخرین امپراطور سینمای ایتالیا» بود.

برناردو برتولوچی که در سال ١٩٨٨ جایزۀ اسکار بهترین کارگردان را برای فیلم پُرآوازۀ خود «آخرین امپراطور» دریافت داشت، بدون تردید یکی از آخرین «اربابان» و «بزرگان» سینمای جهان بود. این فیلم آن سال ٩ اسکار را از آنِ خود کرد.

 

کارگردان ایتالیائی برناردو برتولوچی (سمت چپ) در پایان چهاردهمین همایش جهانی صلح، در شهرداری رُم، جایزۀ این همایش را از دست دالائی لاما، رهبر معنوی بودائیان جهان دریافت می کند - ١٤ سپتامبر ٢٠١٤

او هم کارگردان دورنمائی تاریخی چون «نووه چنتو» -١٩٠٠ یا قرن بیستم- است که با تصویر سرنوشت دو دوست قدیمی به یک قرن مبارزۀ طبقاتی در درۀ پو در ایتالیا پرداخته و یکی از شاهکارهای کلاسیک سینمای این کشور را آفریده است و هم سازندۀ «آخرین تانگو در پاریس» است که به افتضاحی جهانی بدل شد و نمایش فیلم در ایتالیا ممنوع گردید. در این فیلم مارنلو براندو، هنرپیشۀ اسطوره‌ای سینما در یکی از آخرین نقش‌های خود در برابر دوربین او به ماریا شنیدر، هنرپیشۀ ١٩ سالۀ فیلم تجاوز کرد. برناردو برتولوچی بعدها اعتراف کرد که برای هر چه واقعی تر شدن فیلم مارنلو براندو را بی آنکه همبازی او در جریان باشد به این کار واداشته است. این صحنه ضربات روحی شدیدی به ماریا شنیدر وارد کرد و مارلون براندو نیز اندکی بعد گفت که وی نیز به همین دلیل دچار عذاب روحی شده است.

 

برناردو برتولوچی و مارلو براندو در پشت صحنه "آخرین تانگو در پاریس"

برناردو برتولوچی از نادر کارگردانان ایتالیائی بود که فیلم‌های بسیاری در خارج از کشور زادگاه خود آفرید. آخرین فیلم او «رویاپردازان» در سال ٢٠٠٣ در پاریس فیلم برداری شد. او پیش از آن «آخرین امپراطور» را در چین، «چائی در صحرا» را در آفریقا و «بودای کوچک» را در بوتان ساخته بود.

برناردو برتولوچی نویسندۀ ١١ فیلمنامه از ١٨ اثر سینمائی خود بود. او در سه فیلم نیز بازی کرده و برای چند کارگردان دیگر فیلمنامه نوشته بود. برناردو برتولوچی در سال ٢٠١١ در جشنوارۀ کَن جایزۀ نخل طلائی افتخاری را برای مجموعۀ آثار خود دریافت داشت.

 

آخرین امپراتور، برناردو برتولوچی

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.