ابوالفضل زرویی نصرآباد، طنزپرداز ایرانی درگذشت
ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر و طنزپرداز ایرانی و از نویسندگان مجله طنز گل‌آقا روز شنبه ده آذر در سن ۵۰ سالگی درگذشت.

به نوشته خبرگزاری ایرنا آقای زرویی نصرآباد از چند سال پیش "به دلیل عارضه قلبی و برای دور ماندن از شرایط آلودگی تهران" در منطقه احمدآباد مستوفی در جنوب غرب پایتخت ساکن بود.

ابوالفضل زرویی نصرآباد در دوره فعالیت در رسانه‌ها علاوه بر گل‌آقا در نشریات دیگری مانند مهر، زن، تماشاگران و خورجین هم فعالیت داشت و ‌قطعات طنز خود را با اسامی مستعاری مانند ملانصرالدین، چغندرمیرزا، ننه قمر و کلثوم ننه می‌نوشت.

نیک‌اهنگ کوثر، طنزپرداز و از همکاران پیشین آقای زرویی نصرآباد در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی فارسی او را انسانی خونگرم، دوست‌داشتنی و مهربان توصیف کرد.

به گفته آقای کوثر، ابوالفضل زرویی نصرآباد سعی می‌کرد "اندوخته دانش خود را از طنز و شوخ‌طبعی به سخاوتمندانه‌ترین راه عرضه کند".

آقای زرویی نصرآباد در سال ۱۳۶۹ و در سن ۲۱ سالگی کار خود را در مجله طنز گل‌آقا آغاز کرد.

نیک‌آهنگ کوثر مجموعه "تذکرة المقامات" را که آقای زرویی نصرآباد برای مجله گل‌آقا می‌نوشت و در آن شرح حال مقام‌های ایران را به زبانی طنز می‌داد، از شناخته شده‌ترین و تاثیرگذارترین کارهای او می‌داند.

به گفته آقای کوثر این مجموعه "برگ جدیدی در طنز معاصر فارسی" بود.

نیک آهنگ کوثر می‌گوید ابوالفضل زرویی نصرآباد علاوه بر نگارش طنز از محققان و پژوهشگران در این زمینه هم بود و "با مراجعه به استادان فن ساعت‌ها و روزها با آنها بحث می‌کرد".

از ابوالفضل زرویی نصرآباد کتاب‌هایی مانند بامعرفت‌های عالم ، بزن قدش، آش آلو، تراژدی شاعر و اتوبوس و چندین مجموعه دیگر منتشر شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.