"میشل لوگران" آهنگساز فرانسوی و برنده ٣ جایزه اسکار درگذشت
"میشل لوگران"*، آهنگساز و پیانیست فرانسوی که با آهنگسازی برای سینما شهرت جهانی یافت، بامداد شنبه ۶ بهمن/ ٢۶ ژانویه در ٨۶ سالگی درگذشت. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه‌ای درگذشت این هنرمند را تسلیت گفته است.

"میشل لوگران"* سال ۱۹٣٢ در پاریس و در خانواده ای اهل موسیقی به دنیا آمده بود؛ پدرش نویسنده کتاب‌های آموزش هامونی و ارکستراسیون و همچنین رهبر ارکستر بود. مادرش نیز به خانواده‌ای اهل موسیقی تعلق داشت و پسر را از سال‌های کودکی با پیانو آشنا کرد.

میشل لوگران که جوانی‌اش را در سال‌های اوج موسیقی جاز در پاریس گذراند، تحصیلات خود را نیز در رشته موسیقی ادامه داد و پس از جنگ جهانی دوم نیز به "موج نو" در سینمای فرانسه علاقه‌مند شد و نخستین موسیقی‌های فیلم را برای فیلم‌های موج نو، مانند "زن، زن است" اثر "ژان لوک گدار" و "کلئو از ۵ تا ٧" اثر "آنیِس وَردا" ساخت.
بعدها در همکاری با "ژاک دمی" بود که وی توانست با بهره‌گیری از فیلم‌هال موزیکال آمریکایی، زبان تازه‌ای برای موسیقی سینمای فرانسه ابداع کند.

میشل لوگران، طی بیش از ۵٠ سال فعالیت هنری، برای بیش از ۲۰۰ فیلم موسیقی ساخت، اما قطعه "منتظرت می‌مانم" برای فیلم "چترهای شربورگ" به کارگردانی "ژاک دمی" و قطعه "آسیاب‌های ذهن" برای فیلم "حادثه توماس کراون" به کارگردانی "نورمن جویسون" شهرت جهانی پیدا کردند.

میشل لوگران، ٣ بار برنده جایزۀ "اسکار" برای بهترین موسیقی یا ترانۀ فیلم شد و چند بار نیز جایزۀ "گلدن گلوب" را دریافت کرد.

این آهنگساز همچنین برای خوانندگانی چون "ادیت پیاف"، اسطوره موسیقی فرانسه آهنگسازی کرده بود.

میشل لوگران، علاوه بر تسلط به موسیقی جاز، بر اسلوب موسیقی کلاسیک نیز مسلط بود و سال گذشته نخستین آلبوم موسیقی کلاسیک خود را به بازار عرضه کرد. لوگران در این باره گفته بود: «من که با پیانوی خودم دنیای جاز، ترانه‌سرایی و کمدی موزیکال را سیر کرده بودم، حالا با همان پیانو در جهان موسیقی سمفونیک فرود آمده‌ام»...

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.