درگذشت فرنگیس حبیبی، روزنامه‌نگار پرسابقه
رئیس پیشین بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، پس از چند ماه مبارزه با سرطان در ۷۲ سالگی در پاریس درگذشت. از کتاب او به زبان فرانسه به تازگی رونمایی شده بود. فرنگیس حبیبی دکترای جامعه‌شناسی داشت.

فرنگیس حبیبی، روزنامه‌نگار، پژوهشگر فرهنگی و رئیس سابق بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه صبح شنبه ۱۶ فوریه، چشم بر جهان فروبست. او در روزهای واپسین نتوانست در مراسم رونمایی از کتابش شرکت کند؛ کتابی ۱۷۰ صفحه‌ای که انتشارات "استوک" منتشر کرد و قطعات و تداعی‌هایی از انقلاب، جنگ، زندگی زنان، هم‌پیوندی مهاجران، اشتغال و مسائل روزمره را روایت می‌کند.

احمد سلامتیان، مدیر کتابفروشی le Tiers Mythe در توصیف این کتاب به دویچه‌وله گفته بود: «خانم حبیبی ۲۶ موضوع متفاوت از هم را با نثری بسیار ادبیانه روایت می‌کند که بی شباهت به گلستان یا منطق الطیر نیست. این روایت‌ها که اغلب اتوبیوگرافیک و رفت و آمدی بین خاطرات هستند، زبانی تراش‌خورده دارند و از هر حکایت‌ نیز می‌توان یک نتیجه اخلاقی یا اجتماعی گرفت.»

فرنگیس حبیبی در فرانسه، در رشته جامعه‌شناسی تحصیل کرده و تز دکترایش را با موضوع "زنان در جامعه در حال گذار ایران" نوشته بود.

او پس از انقلاب به همراه همسرش به ایران رفت اما چند سال بعد دوباره به فرانسه بازگشت. فرنگیس حبیبی ۲۰ سال در بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه کار می‌کرد و چند سال ریاست این بخش را بر عهده داشت. خانم حبیبی پس از بازنشستگی، به فعالیت مدنی و فرهنگی ادامه داد.

فرنگیس حبیبی دستی نیز در سرامیکسازی داشت. به کوشش دوستان و یارانش، این سرامیک‌ها در میانه ماه مارس در نمایشگاهی در پاریس در معرض دید گذاشته خواهند شد.

فرنگیس حبیبی کوچکترین فرزند خانواده‌ای فرهنگی بود. او پنج برادر دارد که سروش حبیبی، مترجم سرشناس، بزرگترین آنهاست.

 

 

 

 

دوبچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.