سازنده درخشان‌ترین موزیکال‌های هالیوود درگذشت
ستانلی دانن یکی از برجسته‌ترین نام‌های دوران طلایی هالیوود بود. نام او بر شماری از بهترین فیلم‌های کمدی و موزیکال تاریخ سینما ثبت شده است. دانن روز پنجشنبه در نیویورک درگذشت.

استانلی دانن، که سینمادوستان برخی از موزیکال‌های او مانند "آواز در باران" و بعضی از کمدی‌های او مانند "معما" را از یاد نمی‌برند، هنرمندی فروتن بود که دوست داشت بی‌سروصدا فیلم بسازد.

دانن سینماگرانی مانند اورسن ولز، فدریکو فلینی و اکیرا کوروساوا را هنرمندان واقعی می‌دانست و خود را تنها یک کارشناس دنیای شو و سرگرمی می‌دانست. اما امروزه بسیاری از منتقدان و سینمادوستان و فیلمسازان بارها و بارها کارهای او را تماشا می‌کنند.

دانن برای فیلم‌های خود هرگز جایزه اسکار دریافت نکرد، اما "آکادمی" در سال ۱۹۹۸ به خاطر خدمات هنری‌اش به او یک جایزه داد.

دانن در ۱۹۲۴ در خانواده‌ای یهودی در کارولینای جنوبی به دنیا آمد.

در کودکی از احساسات ضدیهودی پیرامون خود در رنج بود، تا این که در ۱۶ سالگی با خانواده به نیویورک مهاجرت کرد. در همین کلان‌شهر بود که عشق به سینما به ویژه فیلم‌های موزیکال روح و روان او را تسخیر کرد.

Filmstill - Du sollst mein Glücksstern sein (Singing in the rain)
نمایی از آواز در باران، زیباترین موزیکال تاریخ سینما

از آنجا که به خوبی رقصیدن آموخته بود، به تیم همکاران جین کلی، یکی از دو رقصنده بزرگ سینما در کنار فرد آستر، پیوست. آنها با هم چند فیلم موزیکال ساختند، که مهمترین آنها "آواز در باران" بود. فیلمی که تا امروز برای بسیاری از منتقدان و کارشناسان زیباترین فیلم موزیکال تاریخ سینما شناخته می‌شود.

استاد کمدی و موزیکال

سال‌های دهه ۱۹۵۰ دوران شکوفایی ذوق و استعداد ستانلی دانن بود. او در سال ۱۹۵۱ برای نخستین بار خود کارگردانی فیلمی را به عهده گرفت و از آن مهمتر فرد آستر، بازیگر محبوب خود را روی صحنه به رقص در آورد.

او با فرد آستر موزیکال‌های پرشکوهی تهیه کرد، مانند "عروسی شاهانه" (۱۹۵۱) و مضحک‌رو (۱۹۵۷).

ستانلی دانن در کمدی‌هایی که در دهه ۱۹۶۰ کارگردانی کرد، برخی از مهمترین هنرپیشه‌های هالیوود را به خدمت گرفت: آدری هپبورن، اینگرید برگمن، یول برینر و کری گرانت.

در سال ۱۹۶۶ کمدی پرماجرای "آرابسک" را با بازی سوفیا لورن و گریگوری پک کارگردانی کرد.

ستانلی دانن در سال ۱۹۶۳ فیلم جنایی کمدی "معما" را با بازیگری کری گرانت و آدری هپبورن، کارگردانی کرد که از کارهای برجسته او شناخته می‌شود. داستان این فیلم پرماجرا در پاریس می‌گذرد.

او در مرحله پایانی زندگی و پس از شکست تجارتی فیلم موزیکال "شازده کوچولو" کار مهمی عرضه نکرد و بیشتر در تلویزیون فعال بود.

گیلرمو دل تورو، که از ستایندگان ستانلی دانن است، می‌گوید: «او دوربین را به رقص وا داشت و رنگ‌ها را به آواز خواندن».

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.