بیژن صفاری، معمار و نقاش ایرانی در پاریس درگذشت
بیژن صفاری، معمار، نقاش و استاد سابق دانشکده هنر دوشنبه دوم اردیبهشت در پاریس در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

بيژن صفاری در بوزار و مدرسه ویژه معماری در سوئیس و فرانسه تحصیل کرد و در سال ۱۳۳۸به ایران بازگشت. او همراه دیگر هنرمندانی مانند مارکو گریگوریان، سیراک ملکونیان، سهراب سپهری، پرویز تناولی و منوچهر شیبانی «گروه هنرمندان معاصر» را تشکیل دادند.

آنها در سال ۱۳۴۰ نمایشگاه مشترکی را در سالن مرکزی بانک صادرات برگزار کردند که بنا بر گزارش رسانه‌های آن زمان «با استقبال تماشاگران مشتاق رو به رو شد.»

بیژن صفاری طراح مجموعه پارک دانشجو است که ساخت آن در اواسط دهه ۱۳۴۰آغاز و طی دو سال تکمیل شد.


بیژن صفاری (ردیف اول نفر چهارم از راست) اعضای کارگاه نمایش

از دیگر فعالیت های هنری بیژن صفاری می توان به حضور او در «کارگاه نمایش» اشاره کرد. کارگاه نمایش به پیشنهاد افرادی چون بيژن صفاری، خجسته كيا و فريدون رهنما مطرح شد. این کارگاه در اواسط تیرماه سال ۱۳۴۸ توسط رادیو تلویزیون دولتی و با «هدف كمک به بازيگران، نويسندگان و كارگردانان و به جهت پژوهش در زمينه اجراهای غير متداول تئاتر‌ی در چهارراه يوسف‌آباد تشكيل شد.»

این کارگاه با مدیریت بیژن صفاری و حضور هنرمندانی چون عباس نعلبندیان، ایرج انور، آربی آوانسیان و داوود رشیدی کار خود را شروع کرد.

بیژن صفاری از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۵۶ به عنوان مشاور در سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران فعالیت کرد.

برگزاری مراسم ازدواج بیژن صفاری با سهراب محوی در هتل کمودور تهران در خیابان تخت‌جمشید در بهمن ۱۳۵۶ بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های زمان خود داشت. از این ازدواج به عنوان نخستین ازدواج علنی یک زوج همجنس‌گرا در تاریخ معاصر ایران یاد شده است.

بیژن صفاری پس از انقلاب ۱۳۵۷به فرانسه مهاجرت کرد و در آنجا به کارهای هنری خود ادامه داد.

بیژن صفاری فرزند محمدعلی خان صفاری بود. سرتیپ محمدعلی خان صفاری (متولد ۱۲۷۷ لاهیجان - مرگ۱۳۶۶ تهران) از سیاستمدار دوران پهلوی بود که در مجالس سنا و شورای ملی حضور داشت.

با استفاده از ایسنا، فیسبوک و توییتر؛ خ/ت

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.