مرگ دیک ریورز، خوانندۀ فرانسوی و مقلد صادق ستارگان قدیمی آمریکا
دیک ریورز که تمام عمر به دنیای موسیقی راک اند رول به شیوۀ قدیمی‌اش وفادار ماند، درست در روز ٧۴ سالگی‌اش از دنیا رفت.

دیک ریورز که متولد شهر نیس بود (١٩۴۵)، نام اصلی خود "هروه فورنری" را که طنینی صد درصد فرانسوی داشت در نوجوانی به "دیک ریورز" تغییر داد. این نام عیناً و فقط با تغییر املا، از شخصیت الویس پریسلی در فیلمی به اسم "Loving You" برداشت شده بود. او خیلی زود آرایش مو و لباس پوشیدن را نیز از ستارگان آمریکایی تقلید کرد و تا پایان عمر به همان شکل باقی ماند.

دیک ریورز نوجوان که تماماً سرسپردۀ موسیقی تازه‌وارد آمریکایی و فیلم‌های هالیوودی بود، در پانزده سالگی گروهی را به اسم "گربه‌های وحشی" تشکیل داد و در سال ١٩۶١ اولین صفحۀ ۴۵ دور خود را همراه با گروهش منتشر کرد. کارهای این گروه خیلی زود با استقبال مواجه شد. دیک ریورز حکایت می‌کرد که در سالهای نخست جوانی ناگهان از "موتور گازی به کادیلاک" رسید.

بعد از دو سال فعالیت گروهی، دیک ریورز به تنهایی به کار ادامه داد و در سال ١٩۶٩ به آرزوی خود رسید و در لاس‌وگاس با الویس پریسلی دیدار کرد.

اما از همین سال‌ها، با اوج گرفتن هیپی‌گری و مدهای تازه، تیپ و سبک کار دیک ریورز به نظر کهنه آمد. او بعد از گذراندن چند سال دشوار، توانست تا اندازه‌ای خود را با شیوه‌های تازۀ راک تطبیق دهد و چند کار پرفروش به بازار ارائه کند.

دیک ریورز از سالهای ١٩٨٠ به بعد، گاه از سوی رسانه‌ها به عنوان کاریکاتوری از "راکر سبک آمریکایی" معرفی می‌شد. او در سالهای اخیر، در مصاحبه‌هایش از قدرنشناسی رسانه‌ها گله می‌کرد و می‌گفت دلش نمی‌خواهد که به عنوان "لاستیک زاپاس" راک فرانسوی شناخته شود.

دیک ریورز در ٧۴ سالگی، درست در روز تولدش - ٢۴ آوریل - در بیمارستان آمریکایی حومۀ پاریس درگذشت. علت مرگ بیماری سرطان ذکر شده است.

Dick Rivers

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.