درگذشت "یو مینگ پی"، معمار هرم موزه لوور
"یو مینگ پی"، معمار آمریکایی-چینی‌ و خالق چند اثر مشهور از جمله هرم موزه "لوور"، صبح روز پنجشنبه ٢۶ اردیبهشت/ ١۶ مه در ١٠٢ سالگی در نیویورک درگذشت.

"یو مینگ پی Ieoh Ming Pei" در سال ۱۹۱۷ در نزدیکی شانگهای متولد شد و در سال ١٩٣۵ به آمریکا رفت و از مؤسسه تکنولوژی ماساچوست دیپلم گرفت. سپس به دانشگاه "هاروارد" رفت و نزد "والتر گروپیوس" معمار و مدرس مشهور آلمانی و بنیان‌گذار مدرسه مشهور "باوهاوس" طراحی خواند. او در سال ١٩۵٤ ملیت آمریکایی گرفت و یک سال بعد، شرکت "آی.ام.پی و شرکاء" را در آمریکا تأسیس کرد.

ساخت یک ساختمان بلند "mile high center" در شهر "دنور" آمریکا، اولین پروژه از یک سلسله طرح‌هایی بود که او را به شهرت رساند.
علاوه بر هرم موزه "لوور" که در دوران فرانسوا میتران رئیس جمهوری پیشین فرانسه ساخته شد، "گالری ملی هنر" واشینگتن و "بانک چین" در هنگ کنگ، از دیگر آثار معروف این معمار است.

هرم موزهٔ لوور ( Pyramide du Louvre ) یک هرم بزرگ شیشه و فلز می باشد که توسط سه هرم کوچکتر احاطه شده ، در محوطه اصلی قصر لوور در پاریس قرار دارد .هرم بزرگ به عنوان ورودی اصلی موزه لوور می‌باشد .

یو مینگ پی، در سال ١٩٨٣ برنده جایزه معتبر "پریتزکر Pritzker" شد.

از ویژگی‌های آثار او تلفیق عناصر مدرن و سنتی در معماری بود. او در یک گفت‌وگو در سال ٢٠٠٨ با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که «معماری پایدار خواهد بود که با ریشه‌ها در ارتباط باشد».

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.