باجی قائد السبسی، رئیس جمهوری تونس، در ٩٢ سالگی درگذشت
باجی قائد السبسی، رئیس جمهوری تونس، که پنجشنبه ٢۵ ژوئیه، تنها چند ماه پیش از پایان دورۀ ریاست جمهوری خود درگذشت، از سیاستمردان کهنه کار کشور خود بود که پس از سال‌ها وزارت و ریاست بر پارلمان، برای سه دهه سیاست را کنار گذاشت و در پی رویدادهای موسوم به «بهار عربی»، در ٨٨ سالگی بدان بازگشت.

هنگامی که در بحبوحۀ شورش‌ها و تظاهرات سیاسی منجر به کناره گیری زین‌العابدین بن‌علی و فرار او به عربستان سعودی، تونس در جستجوی سیاستمردی بود که هم بتواند به مطالبات مردم پاسخ گوید و هم از گسترش بحران و افراط گرائی انقلابی جلوگیری کند، نام باجی قائد السبسی بر سر زبان ها افتاد. او هر چند از سه دهه پیش از آن خود را از سیاست کنار کشیده بود، اما مخالف حکومتِ سرنگون شده نیز به حساب نمی‌آمد. تجربۀ دراز مدت او در کنار حبیب بورقیبه، بنیان گذار تونس مدرن، در مقام وزیر کشور و سپس دفاع و نیز امور خارجه و سالمندی و فرزانگی سیاسی و عملگرائی هوشمندانۀ او، روی آوردن به وی را تقریباً اجتناب ناپذیر می‌ساخت.

باجی قائد السبسی در فوریۀ ٢٠١١ به نخست وزیری تونس برگزیده شد و نخستین انتخابات پارلمانی آزاد در کشور را برگزار کرد. انتخاباتی که به پیروزی حزب اسلام گرای «النهضت» منجر شد.

او خود یک سال بعد در بنیانگذاری حزب لائیک «ندای تونس» شرکت کرد و در پی موفقیت انتخاباتی خود، در دسامبر ٢٠١٤ بریاست جمهوری کشور برگزیده شد.

باجی قائد السبسی که حقوقدان و وکیل دعاوی بود، از سوی نهاد مسئول رسیدگی به سرکوب شهروندان در دورۀ پیش از انقلاب، به سکوت در برابر نقض حقوق آنان متهم شد.

وی در زمینۀ فرهنگی و اجتماعی رهرو سیاست حبیب بورقیبه محسوب می‌شد، بخشنامه‌ای را که ازدواج زنان مسلمان را با مردان غیر مسلمان ممنوع می کرد، لغو کرد و قانونی را به مجلس برد که به برابری کامل حقوق زنان و مردان رسمیت می‌داد. سرنوشت این قانون با این حال اینک با مرگ او در حاله‌ای از ابهام فرو می‌رود.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.